Omicron İngiltere'ye sıçradı

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, koronavirüsün Omicron varyantının ülke genelinde birden fazla bölgede yayılmaya başladığını belirtti.

DÜNYA 07.12.2021, 12:20 07.12.2021, 12:39
Omicron İngiltere'ye sıçradı

Javid, Omicron varyantına ilişkin son gelişmelerle ilgili parlamentodaki konuşmasında, İngiltere'de 261, İskoçya'da 71 ve Galler'de 4 Omicron varyantının tespit edildiğini bildirdi.

ULUSLARARASI SEYAHATLE BAĞLANTISI OLMAYAN VAKALAR DA BULUNUYOR

Sağlık Bakanı Javid, "Bu, uluslararası seyahatle bağlantısı olmayan vakaları içeriyor. Bu nedenle artık İngiltere'nin birden fazla bölgesinde topluluk yayılımı olduğu sonucuna varabiliriz." şeklinde konuştu.

AŞI OLUNMASINA RAĞMEN PCR TESTİ İSTENECEK

Javid, İngiltere'ye seyahat edeceklerin yarın yerel saatle 04.00 itibarıyla aşı durumuna bakılmaksızın ülkeye girmeden 48 saat önce yapılmış negatif PCR veya yanal akış testini ibraz etmesi gerekeceğini bildirdi. Javid, "Önlemlerin kesinlikle gerekli olduğundan emin olmalıyız, önlemleri gereğinden bir gün fazla tutmayacağız." dedi.

Her yolcunun ülkeye vardıktan sonraki 2. gününde PCR testi yaptırmasını ve negatif sonuç alana kadar kendini izole etmesini de içeren yeni önlemlerin geçici olduğunu belirten Javid, söz konusu tedbirlerin gelecek hafta gözden geçirileceğini söyledi.

İNGİLTERE'DEKİ BAZI VAKALAR NİJERYA'DAN SEYAHAT EDENLERLE BAĞLANTILI OLABİLİR

Nijerya'nın seyahat listesinde "kırmızı liste"ye eklenmesine de değinen Javid, İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansının (UKHSA) yalnızca İngiltere'deki en az 21 Omicron vakasının Nijerya'dan seyahat edenlerle bağlantılı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Javid, "Omicron'un orada (Nijerya'da) olduğuna dair güçlü bir gösterge var. Nijerya'nın Güney Afrika ile de çok güçlü seyahat bağlantıları var." dedi.

Yorumlar (0)