Dünyada bir ilk: Kanada'da bitki bazlı Covid 19 aşısı üretildi

Dünyanın ilk bitki bazlı koronavirüs aşısı Kanada'da üretildi.

SAĞLIK 08.12.2021, 10:45 08.12.2021, 10:53
Dünyada bir ilk: Kanada'da bitki bazlı Covid 19 aşısı üretildi

Merkezi Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı Quebec City kentinde bulunan Medicago ve İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK) ortaklığında üretilen aşının, Faz 3 klinik denemeleri sırasında enfeksiyona karşı yüksek etkinlik gösterdiği belirtildi.

DÜNYADA BİR İLK OLACAK

CBC'ye konuşan Medicago Sözcüsü Brian Ward, bakanlığın ruhsat vermesi halinde aşının, virüs benzeri parçacık teknolojisini kullanan ilk Covid-19 aşısı ve insan kullanımı için onaylanmış ilk bitki bazlı aşı olacağını söyledi.

Ward, "Bu, sadece Quebec ve Kanada için değil, dünya için bir ilk olacak. Henüz aşı yaptırmamış olanlar ve iki doza ilaveten bir takviye dozuna ihtiyaç duyanlar için de aşımıza önemli bir ihtiyaç olacağını düşünüyorum." dedi.

BİTKİ KAYNAKLI VİRÜS BENZERİ PARÇACIKLAR KULLANILDI

Bitki bazlı aşıda, koronavirüse benzeyen ancak genetik materyalini içermeyen, bitki kaynaklı, virüs benzeri parçacıklar kullanıldı. Açıklamaya göre aşı, bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olmak için de güçlendirici bir adjuvanla desteklendi.

Medicago'nun açıklamasında, Faz 3 çalışmasının tam sonuçlarının yakında hakemli bir bilimsel yayında yayımlanacağı kaydedildi.

GENEL ETKİNLİK ORANI YÜZDE 71

Kanada Sağlık Bakanlığına gerekli başvuruların yapılacağı ifade edilen açıklamada, aşının bitki içeriğine dair detaylar yer almadı.

Aşının çalışılan tüm virüs varyantlarına karşı genel etkinlik oranının yüzde 71 olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)