İngiltere 30 yaş altına kendi aşısı yerine Amerikan veya Alman aşısı uygulayacak

Oxford-AstraZeneca aşısı olduktan sonra 79 kişide kan pıhtılaşması görüldüğü ve bunlardan 19'un öldüğü duyuruldu

DÜNYA 08.04.2021, 17:10 08.04.2021, 15:44
İngiltere 30 yaş altına kendi aşısı yerine Amerikan veya Alman aşısı uygulayacak

Bazı Avrupa ülkeleri, kan pıhtılaşması yaptığı gerekçesiyle AstraZeneca aşısının kullanımı askıya alınmıştı. İngiltere'den açıklama geldi.

İNGİLTERE PFİZER VEYA MODERNA AŞISI YAPACAK

İngiltere'de 30 yaş altındakilere kan pıhtılaşmasına yol açtığı değerlendirilen Oxford-AstraZeneca'nın Covid 19 aşısının yerine Pfizer veya Moderna'nın aşıları yapılacak.

İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu'nun (MHRA) açıklamasında, Oxford-AstraZeneca aşısının ciddi hastalıkları önlemede halen büyük faydaları olduğu belirtildi.

Bununla beraber 31 Mart'a kadar 79 kan pıhtılaşması vakasının rapor edildiği ve bu kişilerden 19'un öldüğü duyurulan açıklamada, kan pıhtılaşmasına neyin yol açtığının belirlenemediği vurgulandı.

30 YAŞ ALTINDA PIHTILAŞMA GÖRÜLDÜ

51'i kadın ve 28'i erkek olan vakaların yaşlarının 18-79 arasında değiştiği, hayatını kaybeden 19 kişiden 3'ünün 30 yaşın altında olduğu açıklandı. 19 ölümün 14'ünde beyinde, 5'inde ise toplardamarlar içinde kan pıhtısı görüldüğü belirtildi.

İngiltere'de 20 milyondan fazla AstraZeneca aşısı uygulandığı kaydedildi. MHRA'nın açıklamasının ardından Aşı Komitesi, gençlerde görülen kan pıhtılaşması nedeniyle 30 yaşın altındakilere bundan sonra Pfizer veya Moderna aşılarının sunulacağını açıkladı.

İLK DOZUNU ASTRAZENECA AŞISINDAN VURULANLAR İKİNCİ DOZU DA OLABİLECEK

Oxford-AstraZeneca aşısının ilk dozunu yapılmış olanların ise aynı aşının ikinci dozunu olabileceği belirtildi.

Yorumlar (0)