Türkiye'nin geleneksel değerleri UNESCO kültürel miras listesine sunuldu

Türkiye'nin üç geleneksel mirası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine sunuldu.

KÜLTÜR-SANAT 09.04.2021, 10:33 09.04.2021, 11:15
Türkiye'nin geleneksel değerleri UNESCO kültürel miras listesine sunuldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Türkiye'nin kadim kültürel değerlerine ilişkin toplumsal farkındalığı arttıracak ve bu değerlerin uluslararası tanıtımını sağlayacak çalışmalara yenisini eklediklerini söyledi.

SEDEF KAKMA SANATI İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine ulusal dosya olarak "Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği"ni, çok uluslu dosyalar olarak ise "Sedef Kakma Sanatı" ile "İpek Böcekçiliği ve Dokuma için İpeğin Geleneksel Üretimi"ni sundu. Böylece, Ahlat civarındaki taş ocaklarında volkanik taşların çıkarılması, işlenmesi, süslenmesi ve yapılar inşa edilmesine dayanan geleneksel ahlat taş işçiliği; ipek böceği kozalarının yumuşak, dayanaklı dokumalara dönüşümündeki geleneksel ustalık ve sedefin ahşap yüzey üzerine kakma yöntemiyle yerleştirilmesine dayanan sedef kakma sanatı, insanlığın ortak mirası haline gelecek.

ÇAY, NASREDDİN HOCA, BALABAN ZANAARKARLIĞI DOSYALARI DA REVİZE EDİLEREK SUNULDU

Bakanlık, UNESCO'ya geçen yıl sunulan ancak uygulanan kotalar nedeniyle değerlendirmeye alınamayan "Çay Kültürü", "Nasreddin Hoca Fıkralarını Anlatma Geleneği" ile "Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcra Sanatı" unsurlarına ilişkin aday dosyalarını da revize ederek yeniden UNESCO'ya bildirdi.

İSLAMİ GÜZEL YAZI SANATI DA KORUMA LİSTESİNE ALINMAK İÇİN DEĞERLENDİRİLECEK

İslami güzel yazı sanatı Hüsn-i Hat da bu yılın aralık ayında Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 16. Hükümetler Arası Komite Toplantısı'nda değerlendirmeye alınacak.

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında Türkiye yer alıyor. Bugüne kadar Türkiye'nin 20 kültürel değer listelere alındı.

Yorumlar (0)