Dünyada koronavirüs gelişmeleri:

Covid-19 salgınıyla ilgili dünyada yaşanan güncel vaka sayıları ve gelişmeler haberimizde.

DÜNYA 20.04.2021, 14:25 20.04.2021, 12:17
Dünyada koronavirüs gelişmeleri:

Dünya genelinde Covid 19 salgınında vaka sayısı 142 milyon 477 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 38 bini, iyileşenlerin sayısı 120 milyon 912 bini geçti.

Vaka sayısı ABD'de 32 milyon 413 bine, Hindistan'da 15 milyon 271 bine, Brezilya'da 13 milyon 943 bine ve Fransa'da 5 milyon 296 bine yükseldi.

FACEBOOK ÇALIŞANLARINA EVDEN ÇALIŞMAYI KALICI HALE GETİRDİ

Sosyal medya şirketi Facebook, çalışanlarının salgın bittikten sonra da evden çalışmaya devam edebileceklerini bildirdi.

ABD’de aşısı uygulaması ülke genelinde bugünden itibaren 16 yaş ve üzeri yetişkinleri kapsayacak şekilde genişletildi.

YAVRU VATANDA EK TEDBİRLER ALINDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), salgına karşı alınan ek tedbirler bugün itibarıyla uygulanmaya başlandı. Buna göre, bugünden itibaren 26 Nisan'a kadar hafta içi ve cumartesi 21.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

ALMANYA'DA EKONOMİDE DARALMA

Almanya'da, Covid-19 salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 80 bini aştı. Ülkede Covid-19 nedeniyle 92 kişi yaşamını yitirirken, toplam can kaybı 80 bin 6'ya çıktı.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) da salgının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan daha katı ve uzun kısıtlamaların özel tüketimi yavaşlatması nedeniyle Alman ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde daraldığını bildirdi.

Belçika'da Covid-19 salgınıyla mücadele amacıyla ocak ayında alınan gerekli olmayan seyahatleri yasaklama kararı bugün itibarıyla kaldırıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 vakalarında ve ölümlerinde ciddi artış görülen Hindistan'a 26 Nisan'da yapacağı ziyareti iptal ettiğini duyurdu.

YUNANİSTAN TURİZM SEZONU ÖNCESİ ÖNLEMLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Yunanistan, yaklaşan turizm sezonu öncesinde Covid-19 ile mücadelede ülkeye girişlerde uygulanan 7 günlük zorunlu karantinayı bazı ülkeler için kaldırma kararı aldı.

İsviçre'de Covid-19 kısıtlamaları bugünden itibaren geçerli olmak üzere gevşetildi. Federal hükümetin aldığı kararın ardından ülkenin ikinci büyük kenti Cenevre'de restoran, kafe ve barların terasları ve açık alanları halka hizmet vermeye başladı.

İTALYA'DA SALGINA YÖNELİK TEDBİRLERE PROTESTO

İtalya'da bir grup küçük işletme sahibi, ülkenin ana arterlerinden olan A1 otoyolunu trafiğe kapatarak, Covid-19 salgınına yönelik tedbirleri protesto etti.

Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısından Avrupa Birliği'nin (AB) 100 milyon doz daha satın aldığı bildirildi.

İRAN'DA HASTANELERDE YER KALMADI

İran'daki Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mesud Merdani, ülkesindeki hastanelerde yoğunluk nedeniyle Covid-19 servislerinde yer kalmadığını belirtti.

Peru'ya Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) düşük ve orta gelirli ülkelerin eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında dağıtılan Covid-19 aşısından 276 bin doz aşı getirildi.

Japonya'nın Tokyo ile Osaka kentlerinde artış trendi gösteren Kovid-19 vakaları karşısında olağanüstü hal (OHAL) çağrısı yapılacağı bildirildi.

İSRAİL PFİZER İLE ANLAŞMA YAPTI

İsrail yönetimi, 2022 yılında Covid-19 aşısı satın almak için Pfizer firmasıyla anlaşma imzaladığını açıkladı.

Kuveyt'te Kovid-19 tedbirleri kapsamında alınan kısmi sokağa çıkma yasağı, ramazan sonuna kadar uzatıldı.

Dünya Bankasının, salgınla mücadele kapsamında Gambiya'ya 8 milyon dolarlık kredi paketini daha onayladığı bildirildi.

Yorumlar (0)