Covid 19’un yeni mutasyonu: Omikron varyantı ABD'yi etkileyebilir

Biden’ın Sağlık Başdanışmanı Fauci yaptığı açıklamada, "Omikron varyantının ABD'yi etkilemesi kaçınılmaz. Diğer birçok ülkede zaten tespit edildi." İfadelerini kullandı.

DÜNYA 29.11.2021, 10:14 29.11.2021, 11:08
Covid 19’un yeni mutasyonu: Omikron varyantı ABD'yi etkileyebilir

ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, koronavirüsün Omikron varyantının kaçınılmaz olarak ABD'yi de etkileyeceğini vurguladı.

OMİKRON VARYANTINA HAZIR OLACAK MIYIZ?

ABC ulusal televizyonuna konuşan Dr. Fauci, sunucunun yeni tespit edilen Omikron varyantının ABD'de görülüp görülmediği yönündeki sorusu üzerine, "Henüz tespit etmedik ve oldukça iyi bir gözetleme sistemimiz var. Ancak birden fazla ülkeye girmiş bir virüs kaçınılmaz olarak burada da olacaktır. Asıl soru, buna hazır olacak mıyız?" şeklinde konuştu.

VARYANT ABD'YE ULAŞIRSA SAĞLIK PROTOKOLLERİ REVİZE EDİLECEK

Fauci, yeni varyantın ABD'ye ulaşması durumunda sağlık protokollerinin yeniden revize edilmesi gerektiğini beyan etti.

ABD Başkanı Joe Biden, 26 Kasım'da Güney Afrika'da ortaya çıkan yeni Covid-19 varyantı Omikron hakkında yaptığı yazılı açıklamada, bu varyanta karşı bir an önce harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizmiş, pazartesiden itibaren Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesotho, Esvatini, Mozambik ve Malavi'ye seyahat kısıtlaması uygulanacağını açıklamıştı.

Yeni kısıtlama kararı ile birlikte ABD vatandaşı ya da oturum sahibi olmayan kişiler bu ülkelerden ABD'ye seyahat edemeyecek.

Yorumlar (0)