CDC'den hamilelere aşı çağrısı: aşı olmayınca risk artıyor

ABD merkezli CDC, acil duyuru yayınladı. Hamile olan, yakın zamanda doğum yapan, hamile kalmaya çalışan ya da yakında gebe kalabilecek herkesin yeni tip koronavirüse karşı aşı olması gerektiğini önemle vurguladı.

DÜNYA 30.09.2021, 11:29 01.11.2021, 13:17
CDC'den hamilelere aşı çağrısı: aşı olmayınca risk artıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Covid-19 aşısının hamileler ve bebekleri için faydalarının bilinen ya da potansiyel risklerden daha yüksel olduğunu belirtti.

HAMİLELERDE AŞILANANLAR ARASINDA ETNİK KÖKEN BAKIMINDAN FARK TESPİT EDİLDİ

CDC, ABD’deki hamilelerin yalnızca yüzde 31’inin aşı olduğuna dikkati çekerken, aşılananlar arasında etnik köken bakımından farklılıklar dikkati çekti.

Kurumun yayınladığı verilere göre hamileyken en çok aşı olan kesim yüzde 45,7 ile Asya kökenliler iken bu oran siyahlarda yalnızca yüzde 15,6 oldu.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞI KONUSUNDA HAMİLELERİ BİLGİLENDİRMELİ"

Sağlık yetkilileri ve uzmanlarına hamileleri aşıların önemi konusunda bilgilendirmeleri için çağrı yapıldı.

CDC Direktörü Rochelle P. Walensky, "Hem özel hem de stresli bir dönem olabilen hamilelikte pandemi aileler için bir endişe kaynağı oldu. Hamilelerin veya hamile kalmayı düşünenlerin, kendi ve bebeklerinin sağlığını korumak için Covid-19 aşıları hakkında doktorlarıyla konuşmalarını şiddetle tavsiye ediyorum." şeklinde konuştu.

HAMİLEYKEN COVİD'E YAKALANMA DURUMUNDA ÖLÜM RİSKİ YÜZDE 70 DAHA YÜKSEK

27 Eylül'e kadar ülkede 125 bin hamile Covid-19’a yakalandı, bunların 22 bini yoğun bakımda tedavi gördü ve 161’i hayatını kaybetti.

CDC'nin açıklamasında, Covid-19 semptomları gösteren hamilelerin, diğerlerine göre yoğun bakım riskinin iki kat, ölüm riskininse yüzde 70 yüksek olduğu belirtilirken Covid-19’un erken doğum ve ölü doğum gibi kompikasyonlara yol açabileceği de vurgulandı.

Yorumlar (0)