Aşı olmayan gençler Covid 19'a yakalanıyor

ABD'de son aylarda yeni tip koronaviürüs (Covid-19) görülenlerin büyük çoğunluğunun aşı olmayan gençlerden oluştuğu bildirildi.

DÜNYA 04.08.2021, 14:45 04.08.2021, 14:56
Aşı olmayan gençler Covid 19'a yakalanıyor

The New York Times'ın haberine göre, ABD genelindeki Covid-19 tedavi merkezlerinde görevli doktorlar, Delta varyantıyla salgına yakalanarak hastaneye kaldırılan kişilerin yaş gurubunun, geçen yıla göre farklı olduğunu bildirdi.

Doktorlar, son dönemlerde 20-30 yaş grubundaki gençlerin salgından daha fazla etkilendiğini ve bunlardan bir kısmının obezite, diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıklarının da bulunmadığını ileri sürdü.

18-49 YAŞ ARASI GENÇLERDE VAKA SAYISI ARTIYOR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, ocak ayında hastaneye kaldırılanların yarısından fazlasını 65 yaş ve üstündeki kişiler oluştururken, bu oran 50 yaş altında ise yüzde 22 olarak açıklanmıştı.

Ancak son veriler, yaşlıların oranının yüzde 15 civarına gerilediğini gösterirken, 18-49 yaş aralığındakilerde ise bu oran yüzde 41'e denk geliyor.

GENÇLERDE İKİNCİ DOZ AŞI ORANI DÜŞÜK

ABD'de 65 ila 74 yaş grubundakilerin yüzde 80'inin ikinci doz aşıları tamamlanırken, bu oran 18-39 yaş grubunda yüzde 40'ın altında bulunuyor.

Öte yandan uzmanlar, son zamanlarda Covid-19 görülenlerin yüzde 80'ininde Delta varyantının tespit edildiğini açıkladı.

AŞI OLMAYAN GENÇLER SALGINI DAHA AĞIR GEÇİRİYOR

ABD'li doktorlar, aşı olmayan gençlerin Delta varyantıyla salgını daha ağır geçirdiği ve daha kısa sürede durumlarının kötüleştiğini savundu.

Covid-19 aşılarının, Delta dahil tüm Covid-19 varyantlarına karşı etkili olduğu öne sürülürken, ABD genelinde enfekte olmasının ardından hastaneye kaldırılanların yaklaşık yüzde 97'sinin aşı olmayanlardan oluştuğu kaydediliyor.

GENÇ VE SAĞLIKLI İNSANLAR DELTA VARYANTINA KARŞI DAHA DUYARLI

Arkansas Üniversitesi Tıp Bilimleri Rektörü Dr. Cam Patterson, gözlemlerinin "daha genç ve daha sağlıklı insanların Delta varyantına daha önceki varyantlardan daha duyarlı olduğunu" öne sürdü.

Patterson, daha genç hastalarda daha hızlı hastanelik olma durumunun Delta'nın Arkansas'ta ortaya çıkmasıyla neredeyse aynı zamana denk geldiğini ileri sürdü.

Las Vegas'taki Üniversite Tıp Merkezi Yoğun Bakım Ünitesi Direktörü Dr. Angie Honsberg ise genç hastalarının daha kısa sürede durumlarının kötüleştiğini iddia etti.

YOĞUN BAKIMDAKİ GENÇLERİN DURUMU AĞIR SEYREDİYOR

Springfield'deki CoxHealth Hastanesinde Yoğun Bakım Direktörü Dr. Terrence Coulter de hastanesindeki Covid-19 hastalarının önceki dalgaya göre daha genç kişilerden oluştuğunu ve durumlarının daha ağır seyrettiğini söyledi.

Dr. Coulter, hastaneye yatırılan birçok hastanın diyabet, obezite veya yüksek tansiyon gibi ciddi hastalık için risk faktörleri barındırmasına karşın bazı genç hastalarda bu risk faktörlerinin hiçbirinin bulunmadığına dikkati çekti.

DELTA VARYANTININ DAHA CİDDİ HASTALIKLARA YOL AÇIP AÇAMAYACAĞI BİLİNMİYOR

New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesinden Dr. Adam Ratner ise son dönemlerde maske kullanımındaki düşüş ve normale dönüşler nedeniyle geçen yıla göre salgının seyrinde farklılık oluştuğu yorumunu yapmasına karşın, "Yeni varyantın daha ciddi hastalıklara neden olup olmadığına dair henüz yeterli bir kanıt olduğunu düşünmüyorum." değerlendirmesine bulundu.

ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE YÜZDE 84 ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Amerikan Pediatri Akademisince yapılan araştırmaya göre, ABD'de çocuklar ve gençler arasında Covid-19 salgını önceki haftaya kıyasla yüzde 84 arttı.

Verilere göre, geçen hafta ülke genelinde yaklaşık 72 bin çocuk ve genç Covid-19'a yakalandı.

VAKALAR TEKRAR ARTIŞA GEÇİYOR

Son birkaç ayda ülkedeki Covid-19 vakalarında düşüş görülmesine karşın Delta varyantının ardından enfekte sayısı ülkede tekrar artışa geçti.

Covid-19'un başlangıcından bu yana ABD'de 4,2 milyondan fazla çocuğun Covid-19 testi pozitif çıkarken, 18 yaş altı, son haftadaki vakaların yüzde 19'unu oluşturdu.

Salgın kaynaklı hastaneye yatışlarda çocukların oranı ise yüzde 1,3 ile 3,5 arasında değişiyor.

Yorumlar (0)