Delta varyantı, sürü bağışıklığının üzerine çıkabilir

Uzmanlar, koronavirüsün Delta varyantının orijinal virüsten daha kolay yayıldığından, “sürü bağışıklığı” korumasına ulaşmak için aşılanması gereken nüfusun oranının %80 veya daha fazla olabileceğini belirtiyor.

ÖZEL HABER 04.08.2021, 15:40 04.08.2021, 15:43
Delta varyantı, sürü bağışıklığının üzerine çıkabilir

Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Derneği’nin desteklediği bir rapora göre, aşı durumundan bağımsız olarak halka açık kapalı alanlarda N95 maskesi takmayı düşünmenin zamanı gelebilir.

HİÇ AŞILANMAMIŞ KİŞİLERE ODAKLANILMALI

Ek olarak, tam aşılanmış kişilere destekleyici aşı yaptırmak şu anda en önemli halk sağlığı önceliği değil. Bunun yerine, üçüncü aşılar daha savunmasız potansiyel kişiler için ayrılmalı ve aşılanmamış insanlara ilk doz aşıların yapılmasına odaklanılmalı.

Birmingham'daki Alabama Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ricardo Franco, "Buradaki sorun, Delta varyantının orijinal virüsten daha bulaşıcı olmasıdır. Bu, genel popülasyonun sürü bağışıklığı eşiğini yükseltiyor." İfadelerini kullandı.

Doç. Dr. Franco, "Delta için, bu eşik tahminleri %80'in üzerine çıkıyor ve %90'a yaklaşıyor olabilir" dedi.

MASKE KORUMASI EN ÜST DÜZEYE ÇIKARILMALI

Philadelphia'daki Pennsylvania Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Ezekiel J. Emanuel, CDC'nin tekrar maske takılmasına yönelik çağrısını hatırlatarak "Herhangi bir maske değil, iyi maskeler büyük bir fark yaratır ve çok önemlidir." İfadelerini kullandı.

Prof. Dr. Emanuel, maske korumasının, 0,3 mikronluk parçacıkları engellemesi gerektiğiyle ilgili, "bence insanların bunu filtreleyebilecek maskeleri olduğundan emin olmamız gerekiyor. Cerrahi maskeler çok iyi olmasına rağmen, "N95'ler kadar iyi değiller. Adından da anlaşılacağı gibi, N95'ler bu parçacıkların %95'ini filtreler" şeklinde konuştu.

Emanuel, insanların COVID-19'dan ve halk sağlığı önlemlerine uymaktan bıktığını ancak gayret edilmesi gerektiği çağrısında bulunarak şunları kaydetti:

"Çok fedakarlık yaptık. Yorgun olduğumuz için birkaç ay içinde bütün emeklerimizi çöpe atmamalıyız. Hepimiz yorgunuz ama maske takmak ve aşı olmaktan biraz daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Kendimizi, ailelerimizi ve toplumu korumalıyız."

Kaynak: Medscape

Yorumlar (0)