Almanya'daki Türk kadınlar, lahmacun satarak elde ettikleri gelirle Afrika'ya yardım yapıyor

Türk kadınları, Moritanya'da zor şartlarda hayatlarını sürdüren ailelerin ve çocukların yüzünü güldürüyor.

DÜNYA 16.04.2021, 16:15 16.04.2021, 15:31
Almanya'daki Türk kadınlar, lahmacun satarak elde ettikleri gelirle Afrika'ya yardım yapıyor

Lüdenscheid DİTİB Sultan Ahmet Camisi Derneği Kadın Kolları Başkanı 57 yaşındaki 4 çocuk annesi Fatma Üçüncü, Moritanya'daki insanları suya kavuşturmak için dernek üyesi kadınlarla birlikte harekete geçti.

LAHMACUN SATARAK ELDE ETTİKLERİ GELİRLE YARDIM ELİ UZATIYORLAR

Aileleriyle yıllar önce geçimlerini sağlamak üzere gittikleri Almanya'ya yerleşen Türk kadınlar, evlerinde yaptıkları lahmacunları satarak elde ettikleri gelirle 1,5 yıl önce Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya Temsilciliği aracılığıyla Moritanya'da su kuyusu açtırdı.

Gurbetçi 7 kadın, temin ettikleri yardımları ulaştırmak amacıyla Moritanya'ya geldi. Yaptıkları çalışmaların yanı sıra bağışlarla alınan ramazan kolileri ve bayramlık kıyafetleri ülkedeki ailelere ve çocuklara ulaştıran kadınlar, daha fazla insanı suya kavuşturmak ve daha çok çocuğu sevindirmek için faaliyetlerini sürdürüyor.

AFRİKA'DAKİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK OLMAK İÇİN DERNEK KURDULAR

Fatma Üçüncü, Afrika'daki ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacıyla dernek çatısı altında bir araya geldikleri kadınlarla çalışma yürüttüklerini söyledi.

Üçüncü, yaptıkları lahmacunları satarak elde ettikleri gelirle Moritanya'da su kuyusu açtırdıklarını, bağışlarla alınan ramazan kolileri ve bayramlık kıyafetleri de ailelere ve çocuklara ulaştırdıklarını söyledi.

"HERKES AFRİKA'YA GELİP BU ATMOSFERİ GÖRMELİ"

Herkesin Afrika'ya gelip bu atmosferi soluması gerektiğini söyleyen Üçüncü, "Burada bir balon ve şekerle çocukların yüzündeki gülümseme insanı çok duygulandırıyor. Gerçekten herkesin gelip bunu burada yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Bir paket malzeme alan bir kadının oynayarak gittiğini ve bizi alkışlayarak beklediklerini söylediler. Bu beni çok duygulandırdı. Bizi burada çok iyi karşıladılar." diye konuştu.

AFRİKA'DA "TÜRKLER BEKLENENDİR" DİYORLAR

Zahmetli bir iş yaptıklarını anlatan Üçüncü, insanların yüzündeki gülümsemeyi görmenin her şeye bedel olduğunu söyledi. Üçüncü, "Veren el, alan elden üstündür" sözünün önemine işaret ederek, "Allah bizi her zaman veren el etsin. 'Türkler beklenendir.' diyorlar ve biz alkışlarla karşılıyorlar. İnsanın ailesi böyle karşılamaz. Gittiğimiz yerlerde gözümüz arkada kalıyor. Keşke biraz daha yapabilsek diye düşünüyoruz..." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)