Afrika Birliği, bölgeye uygulanan kısıtlamalara karşı açıklama yaptı

Afrika kıtasının bazı ülkelerine Omicron varyantı nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulanıyor. Afrika Birliği bu duruma tepki gösterdi.

DÜNYA 02.12.2021, 10:30 02.12.2021, 11:30
Afrika Birliği, bölgeye uygulanan kısıtlamalara karşı açıklama yaptı

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat, koronavirüsün (Covid-19) omicron varyantı nedeniyle kıtanın bazı ülkelerine uygulanan seyahat kısıtlamalarına "Ne bilimsel ne de ortak akılla ilgisi olan seyahat kısıtlamalarını kınıyor ve meydan okuyoruz." ifadeleriyle tepki gösterdi.

"ORTAK BİR DÜŞMANA KARŞI İNSAN HAYATI AYNI OLMALIDIR"

Mahamat, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bilim insanlarının yeni varyanta karşı dünyayı uyardığını, bir ülkenin kınanmasının "ahlaksızlık" olduğunu ifade etti. "Ortak bir düşmana karşı insan hayatı aynı olmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

SEYAHAT YASAĞININ BİLİMSEL BİR TEMELİ YOK

Mahamat, "Birleşmiş Milletlere seyahat yasağının hiçbir bilimsel temeli olmadığını söyledik. Bu varyant Güney Afrika'da tanımlanmadan önce Avrupa'da olduğu tespit edildi. Ülkelere seyahat yasağının kaldırılması için elimizden geleni yapıyoruz." ifadelerini kaydetti.

Aralarında İngiltere, ABD, Kanada, Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu çok sayıda ülke, 25 Kasım'da omicron varyantının tespit edilmesinin ardından Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat kısıtlaması getirmişti.

Yorumlar (0)