DSÖ: Omicron varyantı en az 23 ülkede görüldü, aşıların etkisi henüz bilinmiyor

DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus: Seyahat yasaklarının Omicron'un yayılmasını engelleyemeyeceğini belirterek, Covid-19'un Omicron varyantına karşı aşıların etkinliği hakkında öğrenilecek çok şeyin olduğu vurgusunu yaptı.

DÜNYA 02.12.2021, 12:23 02.12.2021, 11:45
DSÖ: Omicron varyantı en az 23 ülkede görüldü, aşıların etkisi henüz bilinmiyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantının şimdiye kadar en az 23 ülkede görüldüğünü ve mevcut aşıların bu varyanta karşı etkili olup olmadığına ilişkin öğrenecekleri daha çok şey olduğunu ifade etti.

OMİCRON VARYANTININ SAYISININ ARTMASI BEKLENİYOR

Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde çevrimiçi konferansla düzenlediği basın toplantısında, bugüne dek DSÖ'nün 6 bölgesinin 5'inde bulunan en az 23 ülkede Omicron varyantına rastlandığı bilgisini paylaştı. 

Ghebreyesus, "Bu sayının artmasını bekliyoruz. DSÖ, bu gelişmeleri son derece ciddi şekilde değerlendiriyor. Dolayısıyla her ülke de bu şekilde hareket etmeli." dedi.

YAYILMASINA İZİN VERDİĞİMİZ MÜDDETÇE VİRÜS DEVAM EDECEK

Omicron hakkında zaman geçtikçe daha fazla bilgi öğrendiklerini belirten Ghebreyesus, "Bulaşma üzerindeki etkisi, hastalığın şiddeti ve testlerin, terapötiklerin ve aşıların etkinliği hakkında öğrenilecek daha çok şey var." değerlendirmesinde bulundu.

Dr. Ghebreyesus, Omicron'un ortaya çıkmasının kendileri için sürpriz olmadığını vurgulayarak "Virüslerin yaptığı budur. Biz yayılmaya devam etmesine izin verdiğimiz sürece bu virüsün yapmaya devam edeceği şey bu." şeklinde konuştu.

AFRİKA ÜLKELERİ SEYAHAT YASAĞI İLE CEZALANDIRILMAMALI

Botsvana ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne, Omicron'u son derece hızlı bir şekilde tespit ettikleri ve DSÖ'ye raporladıkları için teşekkür eden Ghebreyesus, bu ülkelerin seyahat yasağı getirilerek cezalandırılmasının kendisini derinden endişelendirdiğinin önemle altını çizdi.

Ghebreyesus, tüm ülkeleri Uluslararası Sağlık Tüzüğü uyarınca rasyonel ve orantılı risk azaltma önlemleri almaya davet ederek "Buna, seyahatten önce veya varışta yolcuların taranması ya da uluslararası yolculara karantina uygulanması gibi yeni varyantın yayılmasını geciktirmek veya azaltmak için önlemler dahildir." dedi.

"Geniş kapsamlı seyahat yasakları Omicron'un uluslararası yayılmasını engelleyemez." diyen Ghebreyesus, bu yasakların insanların yaşamları ve geçim kaynakları üzerinde ağır yükler oluşturacağı uyarısında bulundu.

TAM SONUÇLARI ELDE EDENE KADAR MEVCUT COVİD AŞILARI UYGULANACAK

DSÖ'nün Covid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove de bir soru üzerine, Omicron varyantının bulaşabilirliği hakkında birkaç gün içinde daha fazla bilgiye sahip olmayı umduklarını söyledi. Omicron'un insanlarda daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığının henüz bilinmediğini vurguladı.

Güney Afrika Cumhuriyeti'ne yönelik seyahat yasaklarının, bu ülkedeki Covid-19 örneklerinin nakliyesi için bazı sorunlar oluşturduğunu aktaran Kerkhove, DSÖ'nün seyahat kısıtlamalarına karşı olduğunu tekrarladı.

Kerkhove, tam sonuçlar ortaya çıkana kadar tüm ülkeleri mevcut Covid-19 aşılarını uygulamaya devam etmeye çağırdı.

Yorumlar (0)