ABD'de üniversiteler öğrencileri aşıya teşvik etmek için çeşitli yöntemler deniyor

ABD'de devlet üniversitelerinin büyük bölümünde öğrencilerin Covid-19 aşısı yaptırma zorunluluğu bulunmazken, okulların öğrencileri aşı olmaya teşvik etmek için kampanyalar düzenlediği bildirildi.

DÜNYA 17.09.2021, 12:22 17.09.2021, 12:20
ABD'de üniversiteler öğrencileri aşıya teşvik etmek için çeşitli yöntemler deniyor

Associated Press'in analizine göre, ABD'nin en büyük 50 üniversitesinden 26'sında Covid-19 aşısı olma zorunluluğu yok.

Ülkenin kuzeybatısında ve California'da bulunan üniversiteler aşı düzenlemeleri yaparken, aşının zorunlu tutulmasının yerel yönetimlerce yasaklandığı Florida, Texas ve Arizona gibi eyaletlerde okul kampüslerinin normale dönmesi için aşılanma oranlarının yükselmesi gerektiğini düşünen yöneticiler, öğrencileri aşı olmaya ikna edebilmek için çalışmalar yapıyor.

AŞI KONUSUNDA EĞİTİMLER VERİLİYOR

Connecticut Üniversitesinde öğrencilerin aşı zorunluluğu bulunmasına rağmen yönetimin istisna taleplerini reddetmediği vurgulanıyor. Üniversite yönetimi öğrencilerin aşı olmak konusundaki tedirginliklerini anladıklarını belirterek, aşı konusunda eğitim vermeye odaklanıyor.

Sonbahar döneminde yüzde 90 oranında yüz yüze eğitime geçen üniversitede öğrencilerin yüzde 97’sinin aşılı olduğu ve dönem başından beri 10 öğrencide Covid-19 enfeksiyonuna rastlandığı bildirildi.

AŞI OLANLAR HEDİYE ÇEKİLİŞİ YA DA OKUL ÜCRETİNDE İNDİRİM ÇEKİŞİNE KATILIYOR

Öte yandan aşı ve maske zorunluluğunun yasak olduğu Florida eyaletinde bulunan Central Florida Üniversitesi öğrencileri kampanyalarla aşıya teşvik etmeye çalışıyor. Okulda aşı olanlar okul kitapları, bilgisayar ya da okul ücretinde 5000 dolar indirim gibi hediyelerin olduğu bir çekilişe katılıyor.

Ancak öğrencilerin yüzde 72'sinin en az tek bir doz aşı olduğu belirtilen üniversitede maske ve sosyal mesafe uygulaması zorunlu tutulamıyor.

72 bin öğrenciden 12 bininin kampüste yaşadığı üniversitede 11 Eylül haftasında 377 öğrenciye Covid-19 teşhisi koyulduğu açıklandı.

VİRGİNİA ÜNİVERSİTESİNDE AŞI OLMAYAN ÖĞRENCİ OKULDAN ATILIYOR

Virginia Üniversitesi ise aşı zorunluluğunu çok sert bir biçimde uyguluyor. İstisna talep eden veya aşı olmayı reddeden öğrencilerin okuldan atılmasıyla gündeme gelen üniversitede öğrencilerin yüzde 97'si aşılı. Aşı olmayanlarınsa maske takması ve her hafta Covid-19 testinden geçmesi gerekiyor.

Bu sıkı kurallara rağmen üniversite, yeni dönemde 255 öğrenciyle Covid-19 teşhisi koyulduğunu açıkladı.

Yorumlar (0)