Bağırsak kanserinden nadir uygulanan bir ameliyatla kurtuldu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalın bağırsak kanseri tanısı konulan hastaya nadir yapılan doğal delik cerrahisi yöntemiyle ameliyat yapıldı.

SAĞLIK 17.09.2021, 14:30 17.09.2021, 12:43
Bağırsak kanserinden nadir uygulanan bir ameliyatla kurtuldu

İzmir’de yaşayan 4 çocuk annesi 53 yaşındaki Kadriye Öztopçu, kalın bağırsak kanserinden karın kesisi yapılmadan şifa buldu.

KAPALI AMELİYAT YÖNTEMİYLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Makattan kanama ve karın ağrısı şikayetleriyle SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahisi Kliniği’ne başvuran hastaya yapılan muayene ve tetkiklerin sonucunda kalın bağırsak kanseri tespit edilmişti.

Öztopçu, Genel Cerrahisi Kliniği’nde Prof. Dr. Kemal Erdinç Kamer ve Op. Dr. Mustafa Ufuk Uylaş tarafından gerçekleştirilen laparoskopik (kapalı yöntem) ameliyat ile sağlığına kavuştu.

KANSERLİ BAĞIRSAK KESİ YAPILMADAN DOĞUM KANALINDAN DIŞARI ATILDI

Ameliyatta hastanın kanserli bağırsağı karında kesi yapılmadan doğum kanalından dışarı alındı. Böylece ameliyat karın kesisi yapılmadan tamamlanmış oldu.

TÜRKİYE'DE NADİR UYGULANAN BİR YÖNTEM

Yapılan ameliyat hakkında bilgi paylaşan Op. Dr. Mustafa Ufuk UYLAŞ, “Natural orifice specimen extraction (NOSE) denilen “doğal delikten tümörlü dokunun çıkartılması” ameliyat tipi Avrupa ve Amerika’da sık uygulanmakta ancak ülkemizde nadir yapılmaktadır. Bu yöntemle hastalar daha çabuk iyileşmekte, ameliyat sonrası ağrı sorunları daha az yaşanmakta ve hastanede kalış süreleri daha kısa olmaktadır. Ayrıca ameliyat sonrası hastalarda kozmetik açıdan istenmeyen görüntüler oluşmamaktadır. NOSE yöntemi ile hastanın karnında bir kesi olmadığı için yara sorunları, ameliyat sonrası ağrı olmamakta, günlük aktivitelerine erken dönemde dönüş sağlanabilmektedir” dedi.

Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Kadriye Öztopçu ise, Ameliyatımı gerçekleştiren hocalarıma ve sonrasında burada bizlerin sağlığına kavuşması için gece gündüz çalışan tüm sağlıkçılara teşekkür ediyorum. Hepsinin ellerine emeklerine sağlık” diyerek görüşlerini ifade etti.

Yorumlar (0)