ABD'de Covid vakaları ve ölümlerin bildirilmediği ortaya çıktı

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmada, ABD'deki Covid vakalarının yaklaşık yüzde 60'ının bildirilmemiş olabileceği ifade ediliyor.

DÜNYA 29.07.2021, 13:30 29.07.2021, 13:41
ABD'de Covid vakaları ve ölümlerin bildirilmediği ortaya çıktı

Çin Küresel Televizyon Ağı'nın (CGTN) haberine göre, Washington Üniversitesi'nde istatistik alanında doktora öğrencisi Nicholas Irons ve istatistik ve sosyoloji profesörü Adrian Raftery, Covid-19 vakalarını araştırmak için bir istatistiksel model geliştirdi.

TEST YOLUYLA DOĞRULANMAYAN VAKALAR OLABİLİR

Bu modele göre, mart ayı itibarıyla ABD'de yaşayan 65 milyon kişinin (nüfusun yüzde 19,7'si) enfekte olduğu tahmininde bulunuldu.

Irons ve Raftery, The COVID Tracking Project (Covid İzleme Projesi) verilerine ve Indiana ile Ohio eyaletinde rastgele yapılan testlere dayanarak, ABD'de doğrulanmış her vaka için test yoluyla doğrulanmayan 2,3 vaka olabileceğini kaydetti.

Bu da, ABD'deki Covid-19 vakalarının yaklaşık yüzde 60'ının bildirilmediği anlamına geliyor.

EKSİK SAYIM ORANLARI EYALETLERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Öte yandan araştırmacılar, salgının ciddiyeti ve testlerin mevcudiyeti gibi faktörlere bağlı olarak eksik sayım oranının eyaletlere göre büyük ölçüde değiştiğini duyurdu.

Virüsün son derece bulaşıcı Delta varyantına atıfta bulunan doktora araştırmacısı Irons, ABD'deki insanları uyanık kalmaya ve aşı olmaya çağırdı.

DAHA ÖNCEKİ ARAŞTIRMALARDA DA ÖLÜMLERİN BİLDİRİLMEDİĞİ TAHMİN EDİLİYORDU

Araştırmanın sonuçları, Proceedings of the National Academy of Science'da (Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri'nde) yer aldı.

Temmuz ayının başlarında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü de enfeksiyonların bildirilenden 12 kat yüksek olduğunu tespit eden bir çalışma yayınlamıştı.

Ocak ayında ise Minnesota Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, tüm ölümlerin yüzde 35'inin bildirilmediğinin tahmin edildiği açıklanmıştı.

Yorumlar (0)