Somali'de büyük TUS sınavı

Somali’nin başkenti Mogadişu’da yer alan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi afiliye hastanelerinden biri olan Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimi için hekimler tıpta uzmanlık sınavına girdi.

SAĞLIK 26.02.2021, 19:50 26.02.2021, 19:53 Admin
Somali'de büyük TUS sınavı

Yoğun başvurunun gerçekleştiği sınava Acil Tıp, Anestezi ve Reanimasyon, Beyin Cerrahi, Çocuk Cerrahi, Çocuk Hastalıkları, Dâhiliye, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Kadın Doğum ve Hastalıkları, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Patoloji, Radyoloji, Üroloji, Dermatoloji, Halk Sağlığı, Biyokimya branşlarında olmak üzere toplamda 35 yeni asistan alınacağı duyurulmasına rağmen 500’e yakın aday sınava girdi. Adaylara sınavda temel bilimlerde 50, klinik bilimlerde 50 soru olmak üzere toplamda 100 soru soruldu. Sınav Sağlık Bilimleri Üniversitesi Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Bilimleri Fakültesi binasında gerçekleştirildi.


Ayrılan asistanlık kontenjanına göre başvuru sayısının bir hayli fazla olması Sağlık Bilimleri Üniversitesi vasıtasıyla Somali’de Türkiye’nin sağlık alanında ne denli kaliteli eğitim verdiğini ve öncü olduğunu göstermektedir. Ayrıca sınavın organizasyonundaki büyüklük Somali’de adeta bir ilk niteliği taşımaktadır. Sınavın gerçekleştiği Somali Mogadişu RTE Sağlık Bilimleri Fakültesi sağladığı imkanlar ile gücünü ve kapasitesini ortaya koymaktadır.

Yorumlar (1)
Hilal Özkaya 2 yıl önce
Başta Değerli Rektör Hocamız olmak üzere tüm Hocalarımızın eline gönlüne sağlık