Acil ameliyata alınan gencin karın boşluğundan 3 kilo kitle çıkarıldı

İzmir'deki Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesine, nefes almakta güçlük çekmesi nedeniyle getirilen hasta, karın boşluğunda tespit edilen 3 kilogram ağırlığındaki kitlenin çıkarılmasıyla sağlığına kavuştu.

SAĞLIK 23.09.2021, 11:11 08.11.2021, 14:15
Acil ameliyata alınan gencin karın boşluğundan 3 kilo kitle çıkarıldı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki Oğuzhan Çelik, nefes almakta güçlük şikayetiyle ailesi tarafından İzmir'deki hastaneye getirilmişti.

Yapılan tetkiklerin sonucunda gencin karın boşluğunu dolduran kitle olduğu ortaya çıktı. Acilen ameliyata alınan Çelik, 40 santimetre çapında ve 3 kilogram ağırlığındaki kitlenin çıkarılmasının ardından rahat nefes almaya başladı.

"KİTLENİN FOTOĞRAFINI GÖRÜNCE ÇOK ŞAŞIRDIM"

Son 2 aydır yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle zor günler geçirdiğini anlatan Çelik, ameliyat öncesi sol tarafından ağrı ve kalbinde zorlanma hissi yaşadığını söyledi.

Çelik, "Nefes alıp verirken yaşadığım güçlük beni çok etkiliyordu. Buna bağlı olarak tansiyonum da sık sık düşüyordu. Hastanede yapılan tetkiklerde karın boşluğumda büyük bir kitlenin olduğunu öğrendiğimde çok şaşırdım. Doktorlarım bu süreçte beni iyileştirmek için çok uğraştı. Ameliyatım başarılı geçti. Kitle çıkarıldı. Artık daha rahat nefes alıyorum. Bu süreçte endişelerim vardı. Ameliyattan sonra kitlenin fotoğrafını görünce çok şaşırdım. Önce inanamadım sonra 'Ben bununla mı yaşadım' diye uzun süre düşündüm." dedi.

NADİR GÖRÜLEN BİR VAKA

Ameliyatı gerçekleştiren göğüs cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Kenan Can Ceylan da Çelik'in kendilerine başvurduğunda oksijen değerlerinin düşük olduğunu, bu nedenle acil olarak ameliyat kararı aldıklarını bildirdi. Böyle vakaların çok nadir görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Ceylan, şunları kaydetti:

"Tümör, kalp ve akciğerler arasındaki tüm göğüs boşluğunu dolduran, yumuşak dokulardan kaynaklanan ve en az bir yıllık olduğunu düşündüğümüz bir yapı. Hastamızın karın içinde sol göğüs boşluğunu dolduran kalp ve diğer organları sağa doğru iten 40 santimetre çapında 3 kilogramlık ağırlığındaki kitleyi çıkardık. Hastamız ameliyattan kısa sürede sonra eski sağlığına tekrar kavuştu. Artık rahat bir şekilde nefes alıyor. Kalbindeki çarpıntı da rahatladı. Kitle kalp ve damarların üzerine baskı yaptığı için acil ameliyata aldık. Eğer ameliyat yapılmasaydı hastamızı kaybetme ihtimalimiz vardı."

Yorumlar (0)