Türk bilim insanları Covid’e karşı sprey aşı üzerinde çalışıyor

Sonbaharda uygulanması hedeflenen yerli sprey aşının faz 1 çalışmaları yakında başlayacak. Türk bilim insanları, burundan sprey şeklinde uygulanabilen intranazal aşı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

ÖZEL HABER 05.04.2021, 17:00
Türk bilim insanları Covid’e karşı sprey aşı üzerinde çalışıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı sprey aşı çalışmaları, Türk bilim insanları tarafından sürdürülüyor. Üretilecek aşıda Faz 1 aşamasına geçilmesi hedefleniyor. Bu süreçte insanlar üzerinde denenecek.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, burundan sprey şeklinde uygulanan İntranazal Covid aşısının etkinliği ve kaç doz uygulanacağı ile ilgili bilgi paylaştı.

BURUNDAN UYGULANAN SPREY AŞI BÖLGEDEKİ BAĞIŞIKLIK HÜCRELERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Koronavirüsün damlacık yoluyla bulaştığını hatırlatan Savaşçı, virüsün vücuda özellikle burun ve ağız yoluyla giriş yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

"İlk başta aşıyı burundan uygularsanız oradaki bağışıklık hücreleri daha aktif durumda olacaktır. Vücudun savunma sistemine daha fazla uyaran olacaktır. Hem koruyuculuk oranı yüksek olacaktır hem virüsün giriş yollarını da bloke ettiği için daha yüksek koruyuculuğa ulaşıp toplumda kısa sürede net bir sonuç elde etme ihtimalimizi arttırmış olacağız."

FAZ 2 ÇALIŞMASINDAN SONRA AŞININ ETKİLERİ DAHA NET GÖRÜLECEK

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Sprey olarak uygulanan 'İntranazal Covid' aşısında Faz 2 çalışmasının çok önemli olduğunu söyledi: "Aşının kimlere uygulanacağı, yan etki profilleri, kaç doz uygulanacağı Faz 2 çalışmasında ortaya çıkacaktır."

SPREY AŞI NE ZAMAN ERİŞİLEBİLİR OLACAK?

Doç. Dr. Savaşçı, sprey aşıda klinik deneyler hakkında da bilgi paylaştı. Savaşçı, "Faz 1 bittikten 3 ay sonra Faz 2 başlar, dolayısıyla bu aşı en erken sonbaharda uygulanacaktır” dedi.

Aşının kimlere uygulanacağı, yan etki profilleri Faz 2 çalışmasında ortaya çıkacaktır diyen Savaşçı, “Şu an için biraz erken aşamadayız. Bu çalışmalarda Faz 2 çalışmaları çok önemlidir. Hem yan etki hem koruyuculuk oranları hem de kaç doz uygulanacağı anlamında Faz 2 çalışması bize sprey aşıda yön verecektir" diye açıkladı.

Yorumlar (0)