“İngiltere varyantının çoğalma hızı çok yüksek ve çocuklarda çok etkili”

Doç. Dr. Günay Tuncer Ertem, “Salgın seyrinde beklentimiz tam tersi yönde gelişti ve aleyhimize bir mutasyon gerçekleşti” dedi.

ÖZEL HABER 06.04.2021, 10:33
“İngiltere varyantının çoğalma hızı çok yüksek ve çocuklarda çok etkili”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Kliniği Uzmanlarından Doç. Dr. Günay Tuncer Ertem, mutasyona uğrayan Covid 19 hakkında bilgi verdi.

KORONAVİRÜS, DOĞAL BİR ŞEKİLDE MUTASYONA EĞİMLİ

Doç. Dr. Tuncer Ertem, virüslerin doğası gereği mutasyona eğilimli olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Mutasyonlar aslında genetik materyaldeki küçük değişikliklerden olur. Mutasyonlar bazen lehimize bazen de aleyhimize sonuçlanabilir.”

Tuncer Ertem, sözlerine şöyle devam etti:

“Virüsün bulaştırıcılığı değişebilir, hastalığın tablosunu aşı yanıtı değiştirebilir veya mutasyon sonucu birden fazla enfeksiyon riski de olabilir.”

İNGİLTERE VARYANTININ ÇOĞALMA HIZI ÇOK YÜKSEK

Salgının seyrinde genel itibariyle beklentinin virüsün mutasyona uğrayacağı ve bulaş riskinin azalacağı yönündeyken tam tersinin gerçekleştiğini vurgulayan Doç. Dr. Günay Tuncer Ertem,

“Aleyhimize bir mutasyon gerçekleşti. Şu an virüse karşı biz dezavantajlıyız. İngiltere varyantının çoğalma hızı çok yüksek. İngiltere’den gelen bilgilere göre, İngiltere varyantı daha ağır bir hastalık ve çocuklarda daha fazla sayıda enfeksiyona neden olabilir. Orijinal virüse karşı oluşturulan aşılar tabii ki bizi koruyacak ama kısmen bir düşüş de olabilir.

Aşılardan faydalanacağız ama orijinal virüse karşı oluşturulan bu aşılar bazen yetersiz kalabilir. Ama aşı firmaları bunun üzerine de çalışmalar yapıyor belki sonraki aylarda aşıların yapılarında değişiklik olabilir bu durumda da salgının seyri bizim lehimize gelişebilir” dedi.

Yorumlar (0)