Sağlık çalışanları Ramazan ayında da tüm zorluklara göğüs gererek 7-24 çalışıyor

Sağlık çalışanlarının pandemiyle mücadelesi diğer meslek gruplarından daha zor şartlarda devam ediyor. Ramazan ayında da gece gündüz görevlerini sürdüren sağlık çalışanları süreci anlattı.

ÖZEL HABER 06.05.2021, 14:20 06.05.2021, 14:22
Sağlık çalışanları Ramazan ayında da tüm zorluklara göğüs gererek 7-24 çalışıyor

Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi çalışanları Ramazan ayında hastalara şifa olabilmek için iftarı çoğu zaman görev başında yapıyor. Zaman zaman bir yudum su içerek işlerine devam ettiklerini anlatan sağlık çalışanları, yetiştikleri takdirde oruçlarını yemekhanede açıyor. İftar sonrasında da tedavi ve aşı çalışmalarının sürdüğü hastanede ekipler de mesailerine kaldıkları yerden devam ediyor.

“AMELİYATA GİRİYORSUNUZ, MESAİ BİTTİ DEYİP ÇIKAMAZSINIZ”

Sağlık çalışanlarının her daim görevlerinin başında hastalara şifa olabilmek için çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin bağlı bulunduğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “7 gün 24 saat, mesleğimizin bir parçası bu, eğer saatli çalışalım derseniz bu meslek yapılmaz. Fedakârlık olmadan doktorluk, hemşirelik yapılacak bir meslek değil” dedi.

Adaş, yaşadıkları süreci şöyle anlattı: “İnanın eve gitmediğimiz çok zaman oldu. Düşünün bir ameliyata giriyorsunuz, 12 saat de sürüyor. Efendim benim mesaim bitti deyip gidecek miyiz, olmaz. Gece bir şey olduğu zaman gelmemiz lazım. Sağlık böyle bir şey, Ramazan mesaisi biz gene 7 gün 24 saat devam ediyoruz. İftarları yönetimde yapıyoruz, çok fazla kişi toplanmıyoruz, kuralların hepsine dikkat ediyoruz. Bazen tahmin edemiyorsunuz mesela ben de ameliyata giriyorum. İftardan önce bitecek diye tahmin ediyorum, bitmiyor, yapacak bir şey yok” dedi

SAĞLIK ÇALIŞANLARI 7-24 HER ŞEYE GÖĞÜS GERECEĞİNİ BİLİYOR

Ramazan mesaileri hakkında konuşan Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi Yoğun Bakımlar Koordinatörü Banu Katran, “Sağlık hizmeti 7-24, herkes ibadetini edenlere saygı göstererek iftarlara da sahurlara da mümkün olduğunca dönüşümlü çıkıyoruz. Herkesi bu süreçte desteklemeye çalışıyoruz. Sağlık çalışanı, sağlık hizmeti verirken 7-24 her şeye göğüs gereceğini bildiği için bu konuda çok fazla sıkıntı yaşamıyoruz” dedi.

KAPIDA HASTA BEKLERKEN YOĞUN ŞEKİLDE İFTAR YAPILAMIYOR

Çoğu zaman iftarı görev başında yapan sağlık çalışanlarından Ayten Mutlu Ok, “Genellikle iftar saatinde, insanlar orucunu açamıyor. Bir bardak su içerek, sonra tekrar çalışmaya devam ediyor. Kapıda yoğun bir şekilde hasta beklerken kimse iftar yapamıyor” dedi.

Yorumlar (1)
ilhan müjdeci 3 yıl önce
ayten mutlu hanımefendi sağlık çalışanları arasında parmakla gösterilecek bir kişi kendisini tebrik eder sağlıklı ve mutlu gönler dilerim