Araştırma: Günlük bir porsiyon sebze tüketmek kalp krizi riskini azaltıyor

Yapılan araştırma sonucunda bilim insanları, günde bir porsiyon nitrat bakımından zengin sebze tüketimenin kalp hastalığı riskini azalttığını bildirdi.

SAĞLIK 07.05.2021, 11:00 07.05.2021, 11:12
Araştırma: Günlük bir porsiyon sebze tüketmek kalp krizi riskini azaltıyor

Avusturalya'daki Edith Cowan Üniversitesinden araştırmacılar, düzenli olarak nitrat açısından zengin sebze tüketiminin tansiyon üzerindeki etkisini araştırdı.

23 YIL BOYUNCA 50 BİNDEN FAZLA KİŞİ İNCELENDİ

Çalışmada kapsamında, araştırmacılar, 23 yıl boyunca "Danimarka Diyet, Kanser ve Sağlık Çalışması"na katılan 50 binden fazla kişinin verilerini inceledi.

Araştırmacılar, nitrat bakımından zengin sebze tüketiminin kalp hastalığı riskini yüzde 12 ila 26 azaltabileceğini ortaya koydu.

Kan basıncını düzenleyici özelliği olduğu bilinen nitratın ıspanak, kırmızı pancar, lahana, brokoli, marul ve dereotu gibi sebzelerde bulunduğu biliniyor.

GÜNLÜK BİR PORSİYON YETERLİ OLUYOR

Araştırma ekibinden Catherine Bondonno, düzenli olarak nitrat zengini sebze tüketiminin bacaklardaki kan damarlarının daralmasıyla bilinen bir tür kalp hastalığı olan periferik arter, kalp krizi, felç ve kalp yetmezliği gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğünü tespit ettiklerini kaydetti.

Bondonno, söz konusu sebzelerden günlük bir porsiyon tüketiminin yeterli olacağı, daha fazla tüketimin daha verimli sonuçlar almada etkisinin bulunmadığını bildirdi.

Yorumlar (0)