Prof. Dr. Erdöl, Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği protokolü hakkında açıklamada bulundu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Türkiye ile Katar arasında 2 Mart tarihinde imzalanan ‘Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği’ protokolü hakkında açıklama yaptı.

ÖZEL HABER 05.07.2021, 13:30 05.07.2021, 13:26
Prof. Dr. Erdöl, Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği protokolü hakkında açıklamada bulundu

Türkiye ile Katar arasında 2 Mart tarihinde imzalanan ‘Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliğiprotokolü kapsamında iki devletin askeri personel ve öğrencilerinin karşılıklı olarak eğitilmesinin öngörüldüğü programla ilgili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl açıklamalarda bulundu.

PROTOKOL, ASKERİ PERSONEL VE ÖĞRENCİLERİN KARŞILIKLI EĞİTİLMESİNİ KAPSIYOR

Prof. Dr. Erdöl, “YKS öncesi yalan bir haberi gerçekmiş gibi yaymak suretiyle gençlerimizin ve kamuoyunun zihni bulandırılmaya çalışılmıştır” ifadelerini kullanarak, “Protokol kapsamında iki devletin askeri personel ve öğrencilerinin karşılıklı olarak eğitilmesi, tıp fakültesi, diş hekimliği eğitimi, eczacılık eğitimi, hemşirelik eğitimi gibi alanlarda eğitici, danışman, gözlemci, uzman personel, öğretim elemanı ve askeri öğrenci değişimi öngörülmektedir” dedi.

FARKLI ÜLKELERLE YAPILAN ANLAŞMALAR DA BULUNUYOR

Erdöl, şu açıklamalarda bulundu:

“15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası çıkarılan 669 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) akademi ve eğitim misyonu Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredilmiş olup ilgili protokol kapsamında ülkemizde eğitim görmesi öngörülen askeri sağlık öğrencilerinin üniversitemizde eğitim görmeleri planlanmaktadır.”

Farklı ülkelerle yapılan anlaşmaların da olduğunu vurgulayan Erdöl, “Çok sayıda ülke ile yapılan ‘Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği’ protokolleri kapsamında halen Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Gambia, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Libya, Moğolistan, Senegal, Somali, Ürdün ve KKTC uyruklu 195 yabancı öğrenci üniversitemizde askeri sağlık eğitimi görmektedir. 2008’den günümüze kadar da 80 yabancı askeri sağlık öğrencisi Gülhane Külliyemizden mezun olarak ülkelerine dönmüşlerdir” şeklinde konuştu.

ÜLKELER KENDİ GÖNDERDİĞİ ÖĞRENCİLERİN GİDERLERİNİ KARŞILIYOR

Protokol kapsamında Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin giderlerinin kendi ülkeleri tarafından karşılandığını belirten Erdöl, “Protokol kapsamında üniversitemizde eğitim gören veya görecek öğrenciler kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere ait bir kontenjanı kullanmamakta olup bu öğrencilerin giderleri de ilgili ülkeler tarafından karşılanmaktadır. Hal böyle iken, mesnetsiz ve müfteri ifadelerle yapılan algı operasyonu nedeniyle  tüm ümitlerini ve alın terlerini üniversite sınavına taşımış gençlerimiz demoralize edilmiştir” dedi.

"YABANCI ÖĞRENCİLERE İMTİYAZ TANINACAĞINI DÜŞÜNMEK FARKLI AÇILARDAN ELE ALINMASI GEREKEN BİR HUSUSTUR"

Erdöl konuya ilişkin açıklamasında son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Eğitimde geldiği nokta ile bir tercih sebebi olan ülkemiz için kendi vatandaşının sahip olduğu hakların üstünde bazı imtiyazları yabancı uyruklu öğrencilere tanıyacağını düşünmek ve düşündürmeye çalışmak farklı açılardan ele alınması gereken bir husustur kanaatindeyiz. ‘Bu haberi yanlış lanse etmişiz, özür dileriz’ demek milyonlarca umudu yeniden yeşertmeye yetebilir mi, kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

Yorumlar (0)