İsoquercetin molekülünün Türkiye'de üretimine başlandı

Koronavirüs tedavisinde kullanılan ‘isoquercetin’ molekülü artık Türkiye’de de üretiliyor.

ÖZEL HABER 05.07.2021, 14:32 07.12.2021, 13:00
İsoquercetin molekülünün Türkiye'de üretimine başlandı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ndeki Teknopol İstanbul’da yürütülen çalışmaların ardından isoquercetin molekülünün üretimine de başlandı.

BİYOYARARLANIMI 18 KAT GELİŞMİŞ MOLEKÜL

Covid 19 tedavisinde ‘yardımcı ajan’ olarak kullanılan isoquercetin, quercetin molekülünün 18 kat daha gelişmiş formu olarak sınıflandırılıyor.

YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİLİYOR

Mikrobiyolog Doç. Dr. Ümit Savaşcı bu molekülün koronavirüslerle mücadelede etkili olduğunun kanıtlandığını ifade ederek “isoquercetin formunun ülkemizde yerli imkanlarla üretilmiş olması sevindirici bir gelişme... Çünkü bu molekül dünyada az sayıda merkezde üretilebiliyor” ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜSÜN HÜCREYE GİRİŞİNİ ÖNLEYEN EN GÜÇLÜ MOLEKÜLLERDEN BİRİ

Doç. Dr. Savaşçı molekülün çok güçlü antiviral ve antioksidan etkisinin olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“SARS-CoV-2 ve diğer koronavirüslerin hücreye girişini ve çoğalmasını durdurduğu, pıhtılaşma ve aşırı immün yanıtı dengelediği ve ilaç adayı birçok molekül arasında fizyolojik dozlarda en güçlü etkiye sahip moleküllerden biri olduğu kanıtlandı. .”

İSOQUERCETİN ÇİNKOYU HÜÇRENİN MERKEZİNE İTER

Doç. Dr. Savaşçı, Çinko, COVID-19 (koronavirüs hastalığı) tedavisinde kritik bir unsur olarak iyi bilinmektedir. Düşük çinko seviyelerine sahip COVID-19 hastaları genellikle daha uzun nekahat dönemi, daha yüksek morbidite ve yaşlı erişkinlerde daha yüksek mortalite dahil olmak üzere kötü klinik sonuçlara neden olabilir. Çinko, bağışıklık sistemi işlevi için hayati öneme sahiptir. Çinko, hücreler içindeki bağışıklık sistemi mesajlarını kontrol eder ve aynı zamanda bir antioksidandır (hücre hasarını önler) ve anti-inflamatuardır. Hücresel laboratuvar kültürlerinde çinkonun dakikalar içinde viral üremeyi durdurduğu gösterilmiştir. Bir çalışma çinkonun test tüplerinde SARS koronavirüsünü inhibe ettiğini gösterdi. Çinkonun bağışıklık sistemi işlevini güçlendirmek üzere vücutta etkili bir şekilde çalışması için, çinkonun bir iyonofor gerektiren hücrelere itilmesi gerekir.

İyonofor, partikülleri hücre duvarı bariyerinden hücrenin merkezine taşıyan bir maddedir. Hücrenin merkezi, bağışıklık sistemi etkisine sahip olmak için çinkonun olması gereken yerdir. Virüsler hücrelerin merkezinde çoğalır. Viral üremeyi durdurmak için çinkonun hücrenin merkezinde olması gerekir. Tamamen doğal bir çinko iyonoforu İsoquercetindir.

Bu bilgilere dayanarak, anti-viral savaş sandığınız için çinko ve isoquercetin mutlaka gereklidir ve kış boyunca günlük olarak ve veya hastalığın ilk belirtisinde hemen alınmalıdır. Mümkünse  çinko ve isoquercetin aynı kapsülde olanlar tercih edilmelidir ki Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde üretilen İsoquercetin bu formdadır.

İSOQUERCETİN GÜNLÜK DOZ NE OLMALIDIR?

Doç. Dr. Savaşçı, Covid-19 ile enfekte olmayan bireylerin günde 3 kapsül kullanmasını, enfekte olanlarında belirtiler başlar başlamaz aküt dönemde 1 hafta-10 gün tok karnına sabah 2 , öğlen 2, akşam 2 kapsül olacak şekilde kullanmalarını önerdiğini söyledi.

Yorumlar (0)