Prof. Dr. Aydın: "Refah içinde bir süreç yönetebilmemiz için aşı olunmalı"

Türkiye'de aşılama çalışmaları devam ediyor. Aşılama takvimi doğrultusunda, 15 milyona yakın aşı yapıldı. 65 yaş üzeri aşıları tamamlandı. Ama aşı olmaktan çekinen ve aşıyı reddedenlerin sayısı da oldukça fazla. Uzmanlar aşının mutlaka yaptırılmasını öneriyor.

ÖZEL HABER 31.03.2021, 16:40 31.03.2021, 20:47
Prof. Dr. Aydın: "Refah içinde bir süreç yönetebilmemiz için aşı olunmalı"

Yapılan çalışmalar kapsamında, 65 yaş üzeri aşılamada yüzde 60'a yakın bir orana gelindi. Ancak sağlık ekiplerinin telefonla aranmalarına rağmen hâlâ aşıya direnmeyi tercih eden vatandaşlar var. 65 yaş üzeri bazı kişiler aşıya karşı temkinli yaklaşıyor. Kimi korkuyor, kimi virüse karşı etkili olmadığını iddia ediyor.

“KENDİLERİ AŞI OLMAZSA TORUNLARINI KUCAKLAYAMAZLAR”

Mutlaka aşı olunması gerektiğini vurgulayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın şunları kaydetti:

"Kendileri aşı olmadığı zaman torunları kucaklama imkanları da azalıyor. Oğluydu, kızıydı, torunuydu aşısız birisi geldiğinde virüsü dışarıdan getirme riski her zaman söz konusu. Annelerimize şunu söyleyelim, bu evin direği sensin. Hem eşine, hem çocuklarına, hem torunlarına, hem de topluma karşı daha refah, daha sağlıklı süreç yönetebilmemiz için mutlaka aşı olun."

AŞIYI EN ÇOK KADINLAR REDDEDİYOR

Verilere göre aşıyı en çok reddedenler kadınlar. Hatta kendi olmayıp eşine de "olma" diyenler de çoğunlukta.

Kemalettin Aydın konuya ilişkin olarak, "Evin sahibi ana erkil bir toplum olarak kadınlara hem kendileri aşı olsunlar hem de olmadığı zaman eşine vebal ya da sorumluluk yüklemesin. Çok kıymetli bir şey aşı olmak. Hayatımız için de çok önemli. Kendileri olsunlar eşlerini de oldursunlar" dedi.

Yorumlar (0)