Pandemide tele-rehabilitasyon hizmetleri yaygınlaştı

Trakya Üniversitesi (TÜ) tarafından, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde MS hastalarına solunum temelli "tele-rehabilitasyon" düzenleneceğini bildirdi.

SAĞLIK 01.04.2021, 16:00 01.04.2021, 15:02
Pandemide tele-rehabilitasyon hizmetleri yaygınlaştı

Trakya Üniversitesi (TÜ) tarafından yapılan açıklamada, tele-rehabilitasyonun Türkiye MS Derneği, Fenerbahçe Üniversitesi ve TÜ işbirliğiyle yapılacağı aktarıldı.

Fenerbahçe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Anıl Tekelioğlu Tosun ve TÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilal Keklicek'in rehberliğinde salgın döneminde rehabilitasyon süreçleri aksayan MS hastaları için 8 haftalık, web tabanlı, tele-rehabilitasyon programı düzenleneceği belirtildi.

FİZYOTERAPİSTLER REHBERLİĞİNDE AKTİVİTE PROGRAMINA DAHİL EDİLECEKLER

Açıklamada, "16 Nisan'da başlayacak programa MS hastaları evlerinden katılabilecek. Programda, özellikle Covid-19 nedeniyle önemi daha da anlaşılmış olan solunum egzersizleri ön planda olacak. Ayrıca MS hastaları, öğretim üyesi fizyoterapistler rehberliğinde evlerinden, güvenli bir aktivite programına dahil edilecekler." denildi.

Doç. Dr. Hilal Keklicek,tele-rehabilitasyon hizmetlerinin dünyada çok yaygın olarak sürdürüldüğüne dair görüşünü bildirdi. Açıklamasında, bu hizmetin pandemi sürecinde daha da önem kazandığını belirtti.

Keklicek, şunları ekledi:

"Rehabilitasyon veya habilitasyon desteğine ihtiyaç duyan bireyler için, fonksiyon kaybının en aza indirilmesi açısından tele-rehabilitasyon çok önemli bir konumdadır. Bununla birlikte mutlaka, ilgili alanda uzman olan ve hizmeti alacak bireylerin özelliklerini bilen kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Amerika ve Avrupa'da tele-rehabilitasyon hizmetlerinin, eğer hedef grup doğru belirlenirse, uzman ve hasta eşleşmesi doğru yapılırsa, seans başı fizyoterapi ve rehabilitasyon maliyetini 30-40 dolar kadar aşağı düşürdüğü ve kişi başı mali yükü yüzde 50'lere varan oranda azalttığı, Amerika için bunun toplum maliyetine kişi başı getirisinin 3 milyon dolar civarında olduğu gösterilmiştir."

Keklicek, 16 Nisan itibarıyla başlayacak programın her hafta salı ve cuma günleri saat 20.00'de yapılacağını bildirdi.

Yorumlar (0)