Prof. Dr. Aydın: “Kurallara uymazsak vakalar artabilir”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Aydın, bayram sonrası vaka sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ÖZEL HABER 17.05.2021, 13:30 20.05.2021, 16:09
Prof. Dr. Aydın: “Kurallara uymazsak vakalar artabilir”

Ramazan Bayramı’ndan sonra Covid 19 vakalarının binlerin altına ineceğini düşündüğünü belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, vakaların yeniden artabileceğini dile getirerek uyarılarda bulundu.

Bayramdan sonra vaka sayısının geldiği noktanın, normalleşme adımlarının çerçevesini belirleyeceğine işaret eden Aydın, “Vaka sayılarını ne kadar hızlı aşağıya çekersek normalleşmemizdeki bir kısım davranışları o kadar hızlı geri kazanabiliriz.” diye belirtti.

COVİD 19 VAKALARI DÜŞSE BİLE VİRÜSÜN VARLIĞI DEVAM EDECEK

Covid 19 vakaları ne kadar düşerse düşsün virüsün varlığının devam edeceğini vurgulayan Aydın, “Virüs dalgalar halinde gelmiyor, virüsün dalga oluşturmasına biz neden oluyoruz. Yani virüs, bayıra çekilip güç kazanıp insanoğluna saldırmıyor. Biz ne kadar kümeleşir ve kurallardan uzaklaşırsak virüs sayısı artıyor ve buna dalga diyoruz. Ne kadar birbirimizden uzaklaşır ve kurallara uyarsak virüs sayısını azaltıyoruz. Eğer arzu ettiğimiz rakamları elde ettikten sonra yeniden kümeleşir ve kurallardan hızlıca uzaklaşırsak yeniden dalga oluştururuz” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)