Prof. Dr. Vefik Arıca: “Üç ‘S’ kuralı bebek ölümlerini yüzde 90 azaltabilir”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “Türkiye’de 1 milyon 500 bin doğumdan 3 bin ile 6 bin arasındaki bebek ani gelişen olaylara bağlı olarak ölüyor” bilgisini paylaşarak CDC’nin raporunu değerlendirdi.

ÖZEL HABER 17.05.2021, 14:30
Prof. Dr. Vefik Arıca: “Üç ‘S’ kuralı bebek ölümlerini yüzde 90 azaltabilir”

Amerikan Sağlık Otoritesi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, (CDC) 1 yaşın altındaki binlerce bebeğin, doldurulmuş hayvan oyuncakları, beşik tamponları, battaniyeler, hava geçirmeyen nevresimler, yumuşak yataklar ve beşikteki diğer nesneler nedeniyle boğularak öldüğünü açıklayan bir araştırma yayınladı. Araştırmayı değerlendiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca, ani ölüm oranlarının çok ciddi sayılarda olduğunu bildirerek şunları kaydetti:

GÜNDE ORTALAMA 10 İLE 20 BEBEKTE BEŞİK ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞİYOR

"Türkiye'de bin doğumdan 2 ile 4 arasında ani ölüm görülüyor. Bu da ülkemizde 1 milyon 500 bin doğumda 3 bin ile 6 bin arasında bebeğin ani ölümle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. Günde ortalama 10 ile 20 bebeğin ani bir şekilde ölüm olayının gerçekleşmesi demektir. Alacağımız basit önlemlerle ölümleri yüzde 90 oranında azaltabiliriz."

BEBEK ÖLÜMLERİ BEŞİKTEKİ NESNELER SEBEBİYLE GERÇEKLEŞİYOR

Arıca, beşik ölümü adı verilen bebek ölümleri hakkında şunları belirtti: "Ani bebek ölüm sendromu 1 yaş altındaki hiçbir sıkıntısı olmayan bebeklerde görülüyor. Ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşen ölüme halk dilinde “beşik ölümü” de deniliyor. Beşik ölümü genellikle erkek bebeklerde sabah 10.00 ile gece 22.00 arasında uyku esnasında yaşanıyor. Ölümlerin yüzde 90'ı altı ayın altındaki bebeklerde meydana geliyor. Ancak ölümlerin pik noktası ise yeni doğan dönemi dediğimiz 4'üncü aya kadar olan evrede görülmekte" diye konuştu.

"ALINAN TEDBİRLERLE ÖLÜMLERİ ÜÇTE İKİ ORANINDA AZALTABİLİYORUZ"

Bebeklerin bir yaşına kadar yüz üstü uyutulmaması gerektiğini dile getiren Vefik Arıca, "Bebeğin sırt üstü uyutulması gerekiyor. Belirtilen kurallara uyan Almanya, bebek ölüm oranlarını aynı doğum sayısında 1200 bebekten 300 bebeğe kadar düşürdü. Alınan tedbirlerle ölümleri üçte iki oranında azaltabiliyoruz. Bebek yüz üstü uyuduğu zaman yastık ile arasında karbondioksit oranı artınca bebek bayılarak ani ölüm gerçekleşir. Bebeğin üzerine battaniye veya kalın örtüler örtüldüğü zaman nefesi kesilerek ani ölüme sebep olabilir. Yatağın düz ve sert bir zemin üzerinde olması gerekiyor. Beşiğin etrafı tamamen kaplı olmalı, üzerinde herhangi bir örtü olmamalı. Beşikte pelüş ya da yumuşak ayıcık veya oyuncak olmaması gerekiyor. Bebek ilk altı ay boyunca annenin bir kol mesafesinde ayrı bir yatakta uyumalı" şeklinde konuştu.

BEBEK BAKIMINDA ÜÇ ‘S’ KURALI, ÖLÜMLERİ YÜZDE 90 AZALTIYOR

Prof. Dr. Arıca emzik kullanımı hakkında şu bilgileri paylaştı:

"Bir ay ile bir yaş arasında uyku sırasında emzik kullanımının ani bebek ölümü oranını yüzde 90 azalttığı tespit edildi. Bebek sigara içilen ortama girmemeli. Günlük üç adet içildiği zaman karbondioksit oranında artma gerçekleşerek bebeğe zarar veriyor. Anne, baba ve bebek arasındaki ten temasının da ölüm oranlarını azalttığı görülüyor. Belirtilen kurallara uyduğumuz zaman çok fazla sıkıntı yaşamayız. Üç 'S' kuralı bizim için önemli. Sırt üstü yatacak. Sigara içilen ortamdan uzak tutulacak. Sağlıklı ve uygun şartlar sağlanacak. Bunları başardığımız zaman bebek ölüm oranlarını yüzde 90 azaltabiliriz."

Yorumlar (1)
mehmet arslan 3 yıl önce
Değerli Hocam, çok kıymetli bilgiler veriyorsunuz..