Pandemi dönemi çevrimiçi tartışıldı

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen “Covid-19 Pandemisi: Nasıl Bir Dönemden Geçiyoruz?” adlı söyleşi çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi.

ÖZEL HABER 28.04.2021, 15:30 Admin
Pandemi dönemi çevrimiçi tartışıldı

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nün düzenlediği söyleşide pandemi dönemi tartışıldı.

Koronavirüsten korunmanın ve virüsün yol açtığı sorunların konuşulduğu söyleşinin açılış konuşmasını Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal yaptı. Prof. Dr. Fuat Erdal şunları söyledi:

“Öncelikle sağlığımızı korumak durumundayız, bir taraftan da hayatı devam ettirmek zorundayız. Elbette bu süreçte aile bireylerinin ve yöneticilerin işi kolay değil. Biz yöneticiler olarak bir taraftan eğitim, araştırma ve toplumsal hizmetlere devam etmek istiyoruz, bir taraftan da çalışanlarımızın sağlığını, öğrencilerimizin sağlığını korumaya çalışıyoruz. Bu zorlu günler bir şekilde geçecek. Tarih boyunca maalesef bu tür salgınlar hep yaşandı. Bu salgının da kısa zamanda geçmesine umut ediyoruz. Yeter ki tedbirleri elden bırakmayalım.”

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahadır Erişti’nin moderatörlüğünü yaptığı oturumda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın konuk oldu.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Covid-19 virüsü, virüsün kaynağı, güncel verilere dayalı olarak yakın ve orta vadedeki riskler, süreci yönetebilmek için kısıtlamaların gerekliliği ve aşı çalışmaları hakkında geniş kapsamlı bilgilendirme yaptı.

Aydın, virüsün ortaya çıkışına ilişkin farklı senaryolar söz konusu olsa da Çin’de virüse yaşam hakkı verilmediğinden dolayı şu an diğer ülkelere göre salgın konusunda iyi durumda olduğunu belirtti. Prof. Dr. Aydın, bunun yanı sıra salgınla mücadelede ülkelerin 50 yıl sonrasını düşünebilmelerinin de çok önemli olduğu belirterek, ülkemizde sağlık alanında çalışmaların büyük bir özveriyle sürdürüldüğünü ve yerli aşı çalışmalarının da başarılı olarak devam ettiğini bildirdi.

Yorumlar (0)