Donuk omuz sendromu nedir?

Donuk omuz sendromu nedir? Tedavi yöntemleri nedir?

ÖZEL HABER 28.04.2021, 16:15
Donuk omuz sendromu nedir?

DONUK OMUZ SENDROMU NEDİR?

Omzunuzda zamanla meydana gelen ağrı ve sertliktir. “Yapışkan kapsülit" olarakta bilinen donuk omuzun tamamen iyileşmesi birkaç yıl kadar sürebilir. Ancak iyileşmeye yardımcı olmak için fizik tedavi uygulanırsa tedavi süresi kısalabilir.

Omuz kapsülü” adı verilen güçlü bir bağ dokusu, üst kol kemiğinizin ucunu çevreler. Donmuş omuz, bu dokunun yer yer kalınlaşmasına, yapışmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Bu, normalde alanı yağlayan ve sürtünmeyi önleyen "sinoviyal" sıvıyı sınırlayabilir. Sonuç ağrı ve sertliktir.

NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Uzmanlar buna tam olarak neyin sebep olduğunu bilmiyorlar, ancak bazı belirtiler donuk omuza sahip olma olasılığınızı artırıyor. Örneğin, bir yaralanma veya ameliyat nedeniyle omzunuzu çok iyi hareket ettiremiyorsanız veya diyabetiniz varsa bu durumu kötüleştirebilir ve rahatsızlığın daha uzun süre devam etmesine neden olabilir. Tiroid, Parkinson hastalığı, kalp hastalığı ve bazı HIV ilaçları da donmuş omuza yakalanma olasılığını artırabilir.

BİR OMZUNUZDA DONUK OMUZ VARSA YÜZDE 30 OLASILIKLA ÖTEKİ OMZUNUZDA DA GÖRÜLEBİLİR

En çok 50'li veya 60'lı yaşlarda görülen donuk omuz sendromu 40 yaşın altındaki bireyler için nadir görülür. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Vücudunuzun bir tarafında donuk omuz sendromu yaşıyorsanız diğer tarafta da yüzde 30 olasılıkla görülme olasılığı artar.

HASTALIĞIN GELİŞİM AŞAMALARI

Aşama 1: Omuz kapsülü 2 ila 9 aylık bir süre içinde gittikçe daha fazla iltihaplanır. Bu, ağrıyı ve sertliği artırır ve hareket açıklığınızı (eklemi ne kadar iyi kullanabilirsiniz) sınırlandırmaya başlar. Ve bu semptomlar genellikle geceleri daha da kötüleşir.

Aşama 2: Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, omzunuzun en sert ve hareket etmesi en zor olduğu zamandır. Genellikle 4 ay ile bir yıl arasında sürer. Ağrı genellikle bu aşamada düzelmeye başlar. Ancak hareket açıklığınız o kadar sınırlı olabilir ki yemek yemek, giyinmek ve tuvalete gitmek gibi temel şeyleri yapmakta zorlanabilirsiniz.

Aşama 3: Omuz ağrısı bu aşamada azalmaya devam eder ve hareket açıklığının bir kısmı geri kazanılmaya başlanır. Yavaş yavaş gerçekleşir, 6 aydan 2 yıla kadar sürer. Bazı durumlarda, gücünüzün ve hareketliliğinizin neredeyse tamamını geri kazanabilirsiniz.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bir "enjeksiyon testi" semptomlarınızın nedenini anlamaya yardımcı olabilir. Donuk omuz ağrısı azalmaya başladığında, doktorunuz kol egzersizleri önerebilir. Bunun için fizyoterapist desteği gerekebilir.

Fizik tedavi ve ilaç yardımcı olmadıysa doktorunuz hidrodilatasyon yöntemi önerilir. Burada amaç, eklem kapsülünü uzatmak ve size daha iyi hareket aralığı sağlamaktır. Omuz eğer şiddetli bir donma aşamasında ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Yorumlar (0)