Neden potasyuma ihtiyacınız var?

Covid 19 sürecinde bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dengeli ve doğru beslenmeye dikkat edilmeli. İşte potasyum bakımından zengin gıdalar.

ÖZEL HABER 30.04.2021, 14:30 30.04.2021, 10:59
Neden potasyuma ihtiyacınız var?

Kalsiyum ve sodyum gibi, potasyum da, bazı gıdalarda bulunan bir mineraldir. Beslemenizde doğru miktarda potasyum bulundurmanız sağlıklı kalmanıza yardımcı olur, bu nedenle bol miktarda potasyum açısından zengin yiyecekler yemek sağlıklıdır.

NEDEN POTASYUMA İHTİYACINIZ VAR?

Potasyum, tansiyonunuzu düzenler. Bunu iki farklı şekilde yapar:

İlk olarak, böbreklerinizin yardımıyla potasyum, vücudunuzdaki fazla sodyumun idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur. Bu durum sağlıklıdır çünkü çok fazla sodyum oranı yüksek tansiyona neden olabilir.

İkincisi, potasyum kan damarlarınızın duvarlarının gevşemesine veya gevşemesine yardımcı olur. Kan damarları gergin veya sert olduklarında, yüksek tansiyona neden olabilir ve bu da kalp sorunlarına sebebiyet verebilir. Yeterince potasyum almak kalbiniz için iyidir.

Ayrıca iyi bir kas sağlığı için yeterli potasyuma ihtiyacınız vardır. Böylece kaslarınız olması gerektiği gibi esneyebilir veya kasılabilir. Son olarak sinirlerinizin iyi çalışabilmesi için potasyuma ihtiyacı vardır.

HANGİ GIDALAR POTASYUM İÇERİR?

Halihazırda yediğiniz yiyeceklerin çoğu potasyum içerir. Aşağıda listelenen yiyecekler potasyum bakımından yüksektir. Diyetinizdeki potasyum miktarını artırmanız gerekiyorsa, beslenmenize eklemek için aşağıdaki öğeleri seçerek sağlıklı yiyecek seçimleri yapın.

PEK ÇOK TAZE MEYVE VE SEBZE POTASYUM AÇISINDAN ZENGİNDİR:

Muz, portakal, kavun, kayısı, greyfurt gibi meyvelerin yanı sıra kuru meyveler de (kuru erik, kuru üzüm ve hurma gibi) potasyum bakımından yüksektir.

Pişmiş ıspanak, pişmiş brokoli, patates, tatlı patatesler, mantarlar, bezelye, salatalıklar, kabak, balkabağı, yapraklı yeşillikler.

Potasyum bakımından zengin meyvelerden elde edilen meyve suyu da iyi bir seçimdir: Portakal suyu, domates suyu, erik suyu, kayısı suyu, greyfurt suyu, süt ve yoğurt gibi bazı süt ürünleri potasyum bakımından yüksektir.

Bazı balıklar da potasyum içerir: Tuna, trança balığı, morina, alabalık, kaya balığı.

Potasyum içeriği yüksek olan fasulye veya baklagiller şunları içerir: lima fasulyesi, barbunya,fasulye, soya fasulyesi, mercimek.

Potasyum açısından zengin diğer yiyecekler şunları içerir:

Tuz, şeker kamışı, fındık, et ve kümes hayvanları, kahverengi ve yabani pirinç, kepekli tahıl, tam buğday ekmeği ve makarna.

NE KADAR İHTİYACINIZ VAR?

Her gün 4.700 miligram (mg) potasyum almalısınız. Böbrek hastalığınız varsa ihtiyaçlarınız farklı olabilir. Böbrek hastalığı olan bazı insanlar 4.700 mg kılavuzundan daha az potasyum almalıdır. Eğer böbrekler iyi çalışmazsa, çok fazla potasyum sinir ve kas sorunlarına neden olabilir.

Yorumlar (0)