Mutasyonlar, Covid 19’un çocuklarda görülme sıklığını etkiliyor

Uzmanlar, çocukların hastaneye yatışlarında artış olduğunu vurguluyor. Covid-19'un yeni varyantları geliştikçe çocuklarda hastalığın görülme sıklığı ve seyri değişiyor.

ÖZEL HABER 11.05.2021, 11:30 11.05.2021, 11:35
Mutasyonlar, Covid 19’un çocuklarda görülme sıklığını etkiliyor

Çocuklarda hastalığın görülme sıklığı yaşla bağlantılı olarak değişiyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nevin Hatipoğlu, “Salgının başında çok sık görmediğimiz erişkinlere benzer klinik durumları çocuklarda daha yoğun görmeye başladık. Sonuç olarak hastaneye yatışlarda ve çocuk yoğun bakımlara müracaatta artış oluşmaya başladı” dedi.

ÇOCUKLARDA DÜŞÜK DERECE ATEŞ, BURUN AKINTISI, ÖKSÜRÜK VE YORGUNLUK BELİRTİLERİ GÖRÜLÜYOR

Hatipoğlu, “Altta yatan ciddi sağlık sorunları olan çocuklar, Covid 19 hastalığı için yüksek risk altında olabiliyor” dedi. Her yaş grubundaki çocuğun Covid 19 geçirme riskinin olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hatipoğlu çocuklarda görülen semptomlarla ilgili olarak, “Düşük dereceli ateş, burun akıntısı, öksürük ve yorgunluk gibi bulgularla karşımıza geliyorlar” dedi. Hatipoğlu, bu konuda 19 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlerde yapılan bir araştırmaya değinerek şunları aktardı: “Covid 19 enfeksiyon sıklığı dağılımına baktığımızda, ortalama olarak 0-4 yaş arasında yüzde 16, 5-9 yaş arasında yüzde 20, 10-14 yaş arasında yüzde 25 ve 15-19 yaş arasında yüzde 39 oranında vakalar tespit edilmiştir.”

ÇCOUKLARDA COVID-19’DAN SONRA MIS-C ADI VERİLEN BİR HASTALIK GELİŞEBİLİYOR

Doç. Dr. Hatipoğlu, Covid 19’un ardından çocuklarda ortaya çıkabilen Multi-Sistem İnflamatuvar Sendromun (MIS-C) ciddi ve tehlikeli bir komplikasyon olduğunu belirterek şunları söyledi:

“MIS-C semptomatik veya asemptomatik Covid 19 enfeksiyonundan sonra gelişebiliyor. Bu hastalıkta kalp ve vücuttaki diğer organlarda yaşamı tehdit eden sorunlara, şoka, hatta nadiren ölüme bile sebep olabiliyor. MIS-C hastalığında kalp, akciğer, beyin, böbrekler, mide, bağırsak sistemi, deri veya gözler gibi hemen hemen vücudun tüm sistemleri iltihaplanabiliyor.”Doç. Dr. Hatipoğlu, MIS-C’nin bulgularını ateş, döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, gözlerde kızarıklık, boyun ağrısı, boyunda şişmiş büyük lenf düğümleri, çatlak dudaklar, çilek gibi görünen kızarık dil, şişmiş el-ayak, huzursuzluk, halsizlik ve uyku hali olarak belirterek şunu ekledi:

“Birçok hastalık MIS-C’ye benzer bulgulara sahip olabilir. Bunun ayrımı ilgili uzman tarafından yapılmalı. Tedavisi de hastane şartları içinde gerçekleştirilmeli.”

ÇOCUKLARDA COVİD 19 AŞISI DENEMELERİNDE YOL KATEDİLİYOR

Tüm dünyayı etkileyen salgından çıkış yolu aşılama olarak görülüyor. Bu konuda Türkiye’nin yanı sıra pek çok ülke aşı uygulaması yapıyor. Çocuklarda yapılması planlanan aşıyla ilgili de birçok çalışma var. Doç. Dr. Hatipoğlu, bu konuyu şöyle açıkladı:

“Gelişen mutasyonlarla koronavirüsün çocukları daha fazla etkilemeye başlaması üzerine çocukların aşılanması konusunda çalışmalar hızlandı. Pfizer BioNTech aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda üçüncü aşama denemesinde umut verici sonuçlar açıklandı. Çalışmaya 2 bin 260 ergen katıldı, yarısı mRNA aşısını aldı, diğerlerine de plasebo verildi. Aşılanan grupta antikor ve hastalığa karşı tepki oldukça iyi bulundu. Şimdi de bu aşı 12 yaşından küçük çocuklarda test edilmeye başlandı. Ayrıca MODERNA aşısıyla ilgili biri 12-17 yaş arası, diğeri altı ay ile 12 yaş arası çocuklarda olmak üzere iki çalışma yürütülüyor.”


ÇOCUKLAR DA ENFEKSİYONU YAYABİLİR, ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARI YAPTIRILMALI

Doç. Dr. Hatipoğlu son olarak ailelere bazı tavsiyelerde bulundu:

“Yapılan ilk araştırmalarda çocukların koronavirüsün yayılmasına çok fazla katkıda bulunmadığı öne sürülmüştü. Ancak yeni araştırmalar çocukların enfeksiyonu yayabileceğine dair endişeleri artırıyor. İçinden geçtiğimiz bu salgın günlerinde ailelere düşen en önemli görev çocuklarının normal aşılarını düzenli bir şekilde ve zamanında yaptırmaları. Çocukluk çağı aşılamalarının yapılmasında salgın engel teşkil etmemeli. Çocuklarımızı koronavirüsten koruyalım derken rutin aşıları eksik yapılırsa kızamık, çocuk felci veya pnömokok gibi enfeksiyonlara yakalanabilirler. Türkiye çocukluk aşılamaları ve uygulamasında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Çocuk sağlığında çok önemli olan başarılı aşılama uygulaması özelliğimizi kaybetmemeliyiz.”

Yorumlar (0)