Hayvanlar üzerinde deney yapmayan yerli kozmetik markası Teknopark'ta kuruldu

Yerli ve doğal kozmetik markası The Future Natural, yerli hammaddelerle doğal kozmetik üretiyor. Ürünler, doğal ürünlerin geç emilimini tersine çeviren formüller içeriyor.

ÖZEL HABER 11.05.2021, 12:36 11.05.2021, 11:40
Hayvanlar üzerinde deney yapmayan yerli kozmetik markası Teknopark'ta kuruldu

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi (Cube Incubation) firmalarından The Future Natural, birçok cilt problemini tek bir ürünle çözebiliyor. Tek formülde birden çok etki mekanizmasının yer aldığı ürünler, herkesin ulaşabileceği maliyetlerde. Doğal ürünlerin geç emilme özelliğini de tersine çeviren formüller, Anadolu medeniyetlerinin uygulamalarından esinlenilerek hazırlandı. The Future Natural’in hedefinde; yerli ve doğal kozmetik ürünlerden duyulan memnuniyeti yükseltmek, her gelir grubu için kolay ulaşılabilir olmak var.  

The Future Natural, Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde 2020 yılında kuruldu. Merakının ve girişimci olma hedefinin peşinde koşan bir öğrencinin kurduğu firma, yerli hammaddelerle, Teknopark İstanbul laboratuvarlarında Ar-Ge analizleri yapıyor. Patentleri alınan kozmetikler için sırada ruhsat başvurusu var.

ÇOCUKLUĞUNDAN BU YANA KARIŞIMLAR HAZIRLAYOR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü öğrencisi Mısra Berna Özdemir, The Future Natural firmasının kuruluşunu anlattı: 

"Hocalarımızdan Dr. İsmail Aslan, kurucusu olduğu, Teknopark İstanbul’daki firması SFA Ar-Ge’nin çalışmalarını anlatırdı. Teknopark’ın sağladığı büyük faydalardan, orada olmanın öneminden söz ederdi. Dr. Aslan sayesinde hepimizin hayallerini Teknopark İstanbul süslüyordu. Yaptığım çalışmalardan Dr. Aslan’a da söz ettiğimde çok ilgisini çekti. Beni SFA Ar-Ge ekibi ile tanıştırdı. Hali hazırda geliştirdiğim ürünlerimi inceledi ve Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’ne başvurma zamanımın geldiğini söyledi. The Future Natural isimli projemle Teknopark İstanbul’a kabul edildim. Ürünlerimin marka ve tescil başvurularının bulunması da bu kabulde etkili oldu."

Çocukluğundan bu yana kimyayı ve doğal kozmetiği sevdiğini söyleyen Özdemir, "Küçükken; parfüm, sabun, şampuan gibi ulaşabildiğim malzemeleri sürekli birbirine karıştırırdım. Yeni karışımların etkisini denerdim. Lisede ise kendi işimi kursam ve ne iş yapsam diye düşünüyordum. İlk dudak balsamı ve krem denemelerimi lisedeyken yaptım" dedi.

EN BÜYÜK DESTEK SFA AR-GE’DEN 

Özdemir, "Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin DAKAF’20 yarışmasında The Future Natural isimli projemle dereceye girdim ama bir gün önce haberim olduğu için Erzurum’a gidemedim. KOSGEB ileri girişimcilik eğitimi alıyorum. En büyük desteği hocam Dr. İsmail Aslan’ın şirketi SFA Ar-Ge ekibinin uzman kozmetikçisi Bekir Çakıcı ile mikrobiyoloğu Leyla Tarhan’dan alıyorum ve onların destekleriyle hızla mesafe kat ediyorum. Yatırımcı görüşmeleri yapıyorum" dedi.

ANADOLU'NUN KADİM UYGULAMALARI KULLANARAK BİR KOLEKSİYON HAZIRLANIYOR

Mısra Berna Özdemir, The Future Natural’ın tarihten ilham aldığına dikkat çekerek, “Temel yaklaşımımız, Anadolu’daki geçmiş uygarlıkların uygulamalarından esinlenmek. Anadolu’nun hammaddeleri ile Anadolu’nun kadim uygulamalarını kullanarak, Anadolu kozmetiği algısı yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

“Osmanlı sultanları taze, temiz ve canlı bir cilt görüntüsü ister ve bunun için hibiskus ile gül tomurcuklarını havanda ezdirip, allık olarak kullanırlarmış. O dönemi anlamaya çalışıyor ve bilgileri harmanlıyoruz. Sultanlar, sabunlarının içinde olmasını istedikleri esansları kendileri seçerlermiş. İçerisinde Osmanlı sultanları için hazırlanan terkiplerin yer alacağı, o dönemin uygulamaları ışığında bir koleksiyon hazırlamayı planlıyoruz" dedi.

HAYVANLAR ÜZERİNDE DENEY YAPILMIYOR

Ürünlerinin etki araştırma sonuçları hakkında konuşan Özdemir, "Teknopark projem kapsamında ürünlerimin analizlerini başarıyla gerçekleştirdim. Sırada ruhsat başvurusu var. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler olumlu. Önemle belirtmek istiyorum, hayvanlar üzerinde deney yapmıyoruz." dedi.

"Cilt bakım ürünlerimiz emilim özelliği açısından diğer ürünlerden farklı" diyen Özdemir şunları kaydetti:

"Çabuk emilmesi için tamamen doğal bir üründen esinlendik. Ürünlerimizin sadece tek bir cilt problemine değil de birkaç probleme çözüm oluşturmasına özen göstererek doğal kozmetik sektöründe farklı bir adım atmış olduk. Her bir sorun için ayrı ayrı ve kimyasal içerikli ürünler kullanarak cildimize zarar verebiliyoruz. The Future Natural ürünleri ile birden çok problem için tek bir ürün kullanmak yeterli. Ayrıca hem kaliteli hem de herkes tarafından ulaşılabilir olması çok önemli."

YERLİ KOZMETİKLE KADINLAR İSTENEN ETKİYİ GÖREBİLİYOR

Ürünlerin özellikleri hakkında bilgi paylaşan Özdemir, altı adet ürünlerinin mevcut olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Mesela, maske kullanımı nedeniyle mikroorganizmalar dudakta ve ağız çevresinde birikiyor ve cildimiz kuruyor. Mikroorganizmaların birikmesini önleyen ürünümüz Çilekli Dudak Peelingi, dudakları mikroplardan ve ölü deriden arındırıp, gün boyu dudaklarda nem sağlıyor ve böylece dudak balmı kullanımından kurtulmuş oluyorsunuz. FruitDempCream lekeleri gideriyor ve cildi nemlendiriyor. Shinecream, aloevera özleri ile canlılık, ışıltı veriyor. RefreshCream, at kestanesi yağı ile kırışıklıkların etkisini azaltmak için hazırlandı. DreamCream, içeriğindeki shea yağı ve vitaminlerle yaşlanma belirtilerini gideriyor."

Özdemir son olarak, Kozmetikte ‘yerli ise iyi değildir, pahalı değilse işe yaramaz’ algısının ortadan kalkması için çalıştığını söyleyen Özdemir, “Pahalı ve yabancı marka ürünler kullanmadan, bizim Ar-Ge ürünlerimiz ile hanımlar istedikleri etkiyi yakalayabiliyor” diye ekledi.

Yorumlar (0)