"Koronavirüs hastalarında bilinç bulanıklığı belirtisi görülüyorsa tetkik yaptırılmalı"

Koronavirüsün bir belirtisi daha ortaya çıktı. Prof. Dr. Ömer Karadaş, Covid-19'a yakalanan bazı kişilerde epilepsi nöbetlerinin görüldüğünü belirtti. Ancak epilepsi hastalarında ciddi bir nöbet artışı tespit edilmedi.

ÖZEL HABER 31.03.2021, 13:04 31.03.2021, 20:52 Admin
"Koronavirüs hastalarında bilinç bulanıklığı belirtisi görülüyorsa tetkik yaptırılmalı"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Karadaş, koronavirüsün ilk etapta enfeksiyon özellikleri ile ön plandayken zaman geçtikçe nörolojik bulguların da önemli oranda görülmeye başlandığını duyurdu.

KORONAVİRÜSÜN NÖROLOJİK SEMPTOMLARI ORTAYA ÇIKTI

Prof. Dr. Karadaş, kendi aralarında sınıflandırıldığında koronavirüsün gidişinin kötü olmasıyla da nörolojik bulguların belirgin şekilde ortaya çıktığını kaydetti. Prof. Dr. Karadaş, "Bu nörolojik bulgular, baş ağrısından bilinç bozukluğuna kadar geniş yelpaze ile karşımıza çıkıyor. Bu bilinç bozukluklarının içinde bir de epilepsi yani sara nöbetleri var. Koronavirüs ile ilişkili olarak bunlar iki gruba ayrılır. Normalde bir epilepsi hastası koronavirüse yakalanmıştır, bu durumda ne olabilir veya hiç epilepsi hastası değildir; ama koronavirüse yakalanmıştır bilinç bozukluğu olmuştur. Burada hepimizin kafasındaki soru işareti, 'bu bilinç bozukluğu, bilinçteki bulanıklık, zihinsel fonksiyonlardaki bozukluklar acaba bir sara nöbeti mi' diye bizi düşündürüyor" dedi.

COVİD HASTALARINDA EPİLEPSİ NÖBETLERİNİN TESPİTİ ÇOK ÖNEMLİ

Karadaş, nörolojik tetkiklerle nöbetlerin tespit edilebileceğini kaydederek, "Tetkik yaptığımız bazı hastalarda nöbetleri gördük. Sonuçta bir pandemi olduğu için 'daha mı yüksek epilepsi nöbeti oluşturur' diye baktığımızda, bu kadar yüksek etki görmedik. Ama olan hastalar arasında bunları tespit etmek çok önemli. Özellikle yoğun bakım hastaları arasında sürekli sara nöbeti geçiren hastalar vardı, bunların tespiti çok kıymetli. Bunları tespit ettikten sonra hızlı müdahale için bu nöbetleri durdurup, yaşamı tehdit ettiği için bu kişinin de hayatını kurtarmış oluyoruz. Koronavirüs ile ilgili epilepsi nöbetleri görülmekte; uyanık olmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Karadaş, normal şartlarda beklenmedik bir ilaç kullanıldığında, fazla alkol tüketildiğinde veya başka bir hastalık nedeniyle yoğun bakımda kalındığında bu tür epileptik nöbetlerin olabileceğini ifade etti. Koronavirüsün birçok organı etkilemesi, bu tür dengesizliklerin ortaya çıkmasında etkili olduğu için sara nöbetlerinin yaşanabieceğinin altını çizdi.

KORONAVİRÜS, BEYNİ HEM DOLAYLI HEM DE DOĞRUDAN ETKİLİYOR

Prof. Dr. Karadaş, "Koronavirüs ortaya çıktığında 'acaba beyni ne kadar etkiliyor, beyni etkilemesi için beyne mi girmesi gerekiyor?' sorularıyla herkesin tartıştığı bir durum vardı. Baktığımızda gerçekten bu virüsün beyni direkt etkileme özelliğinin dışında, vücudun bu virüse karşı oluşturduğu bazı maddelerin de dolaylı yolla beyni etkilediğini söylemek mümkün.

Koronavirüse yakalandıktan sonra bize şüpheli bir nöbet hikayesi ile de gelen oldu, biz onları nörolojik tetkiklerle ortaya çıkardık. Hastalık süreci içinde nöbet geçiren hastalarda, tek nöbet geçirdiğinde çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duyulmuyor veya çok kısa süreli tedavi ile tamamlanıyor. Çok büyük ihtimalle de bir daha nöbet geçirmiyor" dedi.

COVİD HASTALARINDA BİLİNÇ BULANIKLIĞI VARSA MUTLAKA TETKİK YAPILMALI

Epilepsi hastasıysa durumun farklı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Karadaş, "Epilepsi nöbetleri sınırlı şekilde nöbetler olabilir, kişi sizin karşınıza geldiğinde sorunuza cevap veremeyebilir, yutkunma, yalanma, anlamsız hareketler, üstünü düzeltme gibi durumlardan daha büyük nöbetler diye nitelendirdiğimiz kasılma ile yere düşülen nöbetler ile karşımıza çıkabilir. Hem epilepsi hastası olsun hem de epilepsi hastası olmadan koronavirüse yakalanan hastaların eğer bilinç bulanıklığı varsa, zihinsel fonksiyonlarında bazı değişiklikler varsa her zaman epilepsi nöbeti de olabileceği akılda tutulmalı. Kafamızda soru işareti varsa mutlaka tetkik yaparak netleştirip, takip edilip, hızlı bir müdahale ile bunların kontrol altına alınması önemli" dedi.

EPİLEPSİ HASTALARINDA CİDDİ BİR NÖBET ARTIŞI YOK

Epilepsi hastalarını yıllardır incelediklerini belirten Prof. Dr. Karadaş, şunları kaydetti: "Bu dönemde de bizim takibimizde olan epilepsi hastalarından bazıları koronavirüs geçirdi. Onlarda yaptığımız gözlemler ve incelemeler sonucu aslında koronavirüs ile ilişkili olarak ciddi bir nöbet artışı görmedik. Yine de bazı hastalarda koronavirüs ile hafif nöbet artışı olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde bu hastalar koronavirüs ile tedaviyi hızlıca almalı. Koronavirüs için verdiğimiz bazı ilaçlar, destekleyici tedaviler var. Bunlarla ilaç etkileşimine girmeyecek ilaçları öncelikli kullanmayı tavsiye ediyoruz, nöbetler olmadan veya olduysa da bunları daha kolay kontrol altına alıp hastayı düzeltelim diye."

Yorumlar (0)