Klimalar koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Havaların ısınmasıyla birlikte klima ve vantilatör sistemlerinin kullanımı arttı. Uzmanlar, koronavirüs salgınında klimalara dikkat edilmesi konusunda uyardı.

ÖZEL HABER 28.04.2021, 14:20 30.05.2021, 22:24
Klimalar koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş salgın sürecinde klima kullanımı hakkında görüşlerini bildirdi.

Dökmetaş, “Klimalar özellikle alışveriş merkezlerinde, otellerde, toplu taşıma alanlarında sürekli kullanılıyor. Ancak unutmamak lazım ki, klimalardan birçok hastalık bulaşabilir. Klimalara bağlı olarak viral enfeksiyonların birçoğu bu sıcak havalarda klima veya vantilatör kullanmakla oluyor. Mümkün olduğu kadar klimadan uzak durup doğal havalandırma yöntemlerini kullanmak gerekir. Evde, işyerimizde, toplu insanların bulunduğu her yerde klima kullanmak yerine ortamda bulunan camı ve pencereyi açmak en doğrusu. Ancak uçaklarda olduğu gibi klima kullanmanın zorunlu olduğu yerlerde ise içeriden dışarı hava sirkülasyonu yapan klimalar tercih edilmeli” dedi.

AVM KLİMALARINA DİKKAT

Dökmetaş, "Alışveriş merkezi, oteller, toplu taşıma, hastane, banka gibi yerlerde serinlemek için kullanılan klimalar Koronavirüs salgınının artmasına neden oluyor. Bu nedenle başta toplu alanlar olmak üzere evlerde bile doğal havalandırma olan cam açma yöntemi kullanılmalı"

EVE YABANCI BİRİ GELİRSE KLİMA KULLANMAK RİSKLİ

Prof. Dr. İlyas Dökmetaş bulaş riskine dikkat çekerek, “Vatandaşlar sadece kendi evlerinde, Koronavirüs testi negatif olan ev halkıyla birlikte kısa bir süre klima kullanabilir. Ancak eve yabancı biri gelirse vantilatörler ve klimaların kullanılması Koronavirüsün bulaşması açısından oldukça riskli. Vatandaşlarımız bu riski bilerek toplu alanlarda hem klima hem de vantilatör kullanmaması lazım. Kişiler bir şeklide klima kullanmak zorunda kalıyorsa klimanın düzenli bakımlarını yaptırmayı asla ihmal etmemek gerekir” diye konuştu.

TOPLU TAŞIMADA KLİMA AÇILMASI BULAŞ RİSKİNİ KAT KAT ARTIRIYOR

Dökmetaş, “Geçen gün toplu taşıma aracına bindim ve trafik nedeniyle araç içerisinde yaklaşık bir buçuk saat bekledim. Bulunduğum toplu taşıma aracında neredeyse 100 kişi vardı. Yolculuk esnasında fark ettim ki, aracın klimaları çalışıyor. O an araçta bulunan bir yolcunun bile test sonucunun pozitif olması klima ile Koronaviris'ün bulaş riskini kat kat artırır” diye belirtti.

DOĞAL YOLLARLA HAVALANDIRMA TERCİH EDİLMELİ

Dökmetaş son olarak şunları kaydetti:

“Artık Koronavirüsün bulaş yolunun yüzde 99 solunum yoluyla olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kafeterya, metro, hastane, vergi daireleri ve bankalar gibi insanların toplu olarak bulunduğu alanlarda mümkün olduğu kadar az insan olmalı ve bu alanlar sık sık doğal yollarla havalandırılmalı."

Yorumlar (0)