İskoçya'da üretilen Covid aşısı Valneva’nın klinik denemeleri başladı

Araştırmacılar, İskoçya'da üretilmekte olan aday bir koronavirüs aşısının son aşama klinik denemesi için binlerce İngiliz gönüllüyü işe alıyor. Valneva’nın, yaz aylarında onay alması umut ediliyor.

ÖZEL HABER 27.04.2021, 16:15 27.04.2021, 15:43
İskoçya'da üretilen Covid aşısı Valneva’nın klinik denemeleri başladı

Araştırmacılar, İskoçya'da üretilmekte olan aday bir koronavirüs aşısının son aşama klinik denemesi için binlerce İngiliz gönüllüyü işe alıyor.

Doktorlar, Valneva aşısını, İngiltere genelinde 20'den fazla bölgeden ve Edinburgh ve Glasgow'daki iki hastaneden yürütülecek faz 2/3 denemesinde Mayıs ayı başından itibaren 4.000 yetişkine vermeyi planlıyor.

Güvenlik endişelerini artırmadan iki doz aşının iyi bir bağışıklık tepkisi ürettiğini ortaya çıkaran umut verici erken aşama deneme sonuçları takip ediliyor. Yeni denemede iyi performans göstermesi halinde, Valneva yaz aylarında onay alırsa bu sonbahardaki sürecin önünü açacak.

“YALNIZCA BİR AŞIYA DEĞİL, BİRKAÇ AŞIYA SAHİP OLMAK İSTİYORSUNUZ”

Bristol Üniversitesi'nde çocuk doktoru ve Valneva aşısının denenmesinde baş araştırmacı olan Prof. Dr. Adam Finn, “Sorunlarınız olması durumunda alet kutunuzda birkaç araç olmasını istiyorsunuz,” dedi. "Yalnızca birkaç aşıya sahip olmak değil, farklı yaklaşımlar kullanan bir dizi aşıya sahip olmak istiyorsunuz."

Fransız şirketinin aşısı İngiltere için Batı Lothian, Livingston'da üretiliyor. Erken deneme verilerinden cesaret alan hükümet, kısa süre önce orijinal siparişini Oxford / AstraZeneca aşısı için sipariş edilen atış sayısını eşleştirerek 60m'den 100m'ye yükseltti. Valneva, dünyanın geri kalanı için 150 milyona kadar çekim daha üretebileceğini söyledi.

Valneva'nın aşısı, şu anda İngiltere'de uygulanmakta olanlardan daha geleneksel bir teknolojiye dayanıyor. Çocuk felci için 50 yıldan daha uzun bir süre önce geliştirilen ve grip, kuduz ve hepatit A aşılarında kullanılan bir yaklaşım olan bağışıklık sistemini uyarmak için inaktive edilmiş bir koronavirüs virüsü kullanıyor. Aşı, tüm virüsü içerdiği için, hastalığa mutasyonlara sahip hastalara endişe verici varyantlara karşı daha geniş koruma sağlayabilir.

13 aylık deneme, Valneva aşısının koronavirüse karşı AstraZeneca atışından daha fazla nötralize edici antikor üretip üretmediğini değerlendirecek. Araştırmacılar, Valneva aşısı olacak 18-29 yaş arası 1.000 kişiyi ve Valneva veya AstraZeneca alacak 3.000 yaşlı yetişkini işe almayı hedefliyor.

Tüm katılımcılar dört hafta arayla iki aşı aşısı alacaklardır. 30 yaş ve üzerindekiler için, ne kendileri ne de doktorları, deneme süresince hangi aşıyı aldıklarını bilemeyecekler. Her iki aşı da yapıldıktan sonra, araştırmacılar, katılanların kan ve tükürük testleri için dört veya beş takip ziyareti yapmasını bekliyorlar.

YAZ AYLARINDA PİYASAYA SÜRÜLMESİ HEDEFLENİYOR

Klinik deneme yaşlı yetişkinlere açık olsa da, Birleşik Krallık'taki 50 yaşın üzerindeki kişilerin büyük çoğunluğuna teklif edildi. Finn, "Herhangi bir problem olmadan yolumuza devam edersek, bunu yaz aylarında düzenleyicilere ulaştırmak istiyoruz, böylece aşıyı sonbaharda hazır bulundurabiliriz" dedi.

Yorumlar (0)