Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanları yaşadıklarını anlattı

Tekirdağ'da yeni tip koronavirüsü (Covid-19) yenen yoğun bakım hemşireleri Çiler Deniz Ocakcı ve Orhan Kuş, hastalıkla mücadelede yaşadıkları zorlu süreci anlattı.

SAĞLIK 27.04.2021, 14:35 27.04.2021, 13:06
Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanları yaşadıklarını anlattı

Pandemi ve yoğun bakım servislerinde görev yaparken yakalandıkları salgını atlattıktan sonra göreve dönen hemşireler, Covid-19 hastalarını sağlıklarına kavuşturmak için mücadelelerini sürdürüyor.

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesinde görev yapan 25 yaşındaki hemşire Orhan Kuş, nöbet esnasında ateşinin olduğunu fark ettiğini, ardından sağlık durumunun kötüye gittiğini aktardı.

17 GÜN EVDE TEDAVİ GÖRDÜ

Testi pozitif çıktıktan sonra 17 gün evde tedavi gördüğünü söyleyen Kuş, "Karantinaya girdikten sonra belirtilerim iyice artmaya başladı. Yorgunluk ve özellikle sırt ağrısı çok oldu. Geçmeyen baş ağrısı oluyordu. Baş ağrısı 17 gün boyunca devam etti. Salgını atlatmama rağmen hala etkileri devam ediyor. Şu an nefes darlığı bile sürüyor." dedi.

"SALGINA YAKALANANLARIN HALİNİ GÖRSELER ODALARINDAN ÇIKMAZLAR"

Herkesin sevdiklerini düşünerek tedbirleri ihmal etmemesi gerektiğini belirten Orhan Kuş, şunları dile getirdi:

"Ben ailemden uzak olduğum için tedirginlik yaşadım. Salgına yakalandığımda telaş etmesinler diye aileme haber vermedim. Kendim için değil de daha çok ailem için endişelendim. Hastalığı atlattıktan sonra hemen görevime döndüm. Vatandaşlar evde kaldığı için çok sıkılıyor olabilir ama bizler de bu süreçte çok yorulduk. Üzerimize düşen görevleri yapıyoruz. Herkes üzerine düşeni yaptığı sürece salgından kurtulacağımızı düşünüyorum. İnsanlar salgına yakalanan hastaların durumlarını görseler bırakın dışarıyı, odalarından çıkmazlar."

SALGINA YAKALANDIĞINI TAHMİN ETMEMİŞTİ

22 yıldır yoğun bakım hemşiresi olarak çalışan Hemşire Çiler Deniz Ocakcı (44), bir süre önce yoğun bakımda çalışırken yorgunluk hissettiğini ancak salgına yakalandığını tahmin etmediğini söyledi.

Ocakcı, "Çalıştığım için sırtım, bacaklarım ağrıyordu. O yüzden ilk başlarda ağrılar normal geldi. Test yaptırınca Covid-19 olduğumu öğrendim. Diğer arkadaşlarımdan da pozitif olanlar vardı ve diğer arkadaşlarımıza daha fazla iş yükü binmesi bizi çok üzdü" dedi.

"HASTALIĞIN ŞAKASI YOK"

Hastalığı süresince şiddetli sırt ve baş ağrısı hissettiğini vurgulayan Ocakcı, tedavi sürecini evinde ilaç alarak ve dinlenerek geçirdiğini ifade etti.

Ocakcı, "Evde hastalığı diğer aile bireylerine bulaştırma endişesi yaşadım. 'Bana bir şey olsun da onlara olmasın' diyordum. Lütfen herkes çok dikkatli olsun, maskesini taksın. Birbirimizi, sevdiğimiz insanları koruyalım. Bu hastalığın şakası yok sevdiklerimizi bizden alabiliyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)