İnce bağırsak nakli yerine alternatif tedavi: İnestinal rehabilitasyon

Türkiye’de ince bağırsak naklinin yapıldığı ilk ve tek merkez Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk İntestinal Yetmezlik (Bağırsak Yetmezliği) ve Rehabilitasyon Kliniği açıldı.

ÖZEL HABER 16.08.2021, 13:17 16.08.2021, 13:40
İnce bağırsak nakli yerine alternatif tedavi: İnestinal rehabilitasyon

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk İntestinal Yetmezlik (Bağırsak Yetmezliği) ve Rehabilitasyon Kliniği, bağırsak yetmezliği tanısı olan hastalarda bağırsağın adaptasyonunu sağlayarak hastaların ince bağırsak nakli gerekmeden hayatlarına devam etmelerini sağlamak amacıyla açıldı.

İNCE BAĞIRSAK NAKLİ GEREKMİYOR

Çocuk intestinal yetmezlik Kliniği sorumlusu ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Maşallah Baran, “Tedaviye yanıtsız hastalarda ince bağırsak nakli diğer bir seçenektir. İntestinal rehabilitasyondaki ana hedefimiz, kalan bağırsağın adaptasyonunu sağlayarak hastaların ince bağırsak nakli gerekmeden hayatlarına devam etmelerini sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

KISA BAĞIRSAK SENDROMUNDA BESİNLERİN EMİLMESİ ZORLAŞIYOR

Prof. Dr. Baran kısa bağırsak sendromu hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Kısa bağırsak sendromu, yeterince ince bağırsağınız olmadığı için vücudunuzun yediğiniz gıdalardan yeterli besinleri ememediği bir durumdur. İnce bağırsak, yediğiniz besinlerin çoğunun sindirim sırasında vücudunuza emildiği yerdir. İnce bağırsağın bölümlerinin cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirebilecek durumlar; Crohn hastalığı, kanser, travmatik yaralanmalar ve bağırsaklara kan sağlayan arterlerdeki kan pıhtıları nedeniyle kısa bağırsak sendromu oluşabilmektedir.”

CERRAHİ MÜDAHALE GEREKMEYEN HASTALARDA BAĞIRSAĞIN ADAPTASYONU SAĞLANIYOR

Çocuklarda ince bağırsağın bazı kısımlarının doğumda eksik veya hasarlı olduğu durumlarda,  bebeklerin kısa bir ince bağırsakla doğabildiğini  veya cerrahi olarak çıkarılması gereken hasarlı bir ince bağırsağın alınması durumunda kısa bağırsak gelişebildiğini aktaran Baran,  “Günümüzde erken doğumların artması ve bunlara paralel olarak NEK (nekrotizan enterokolit) gibi erken bebeklikte görülen bağırsak komplikasyonlarına bağlı olarak cerrahi sonrası hasarlı bağırsağın alınması sonucu,  kısa bağırsak sendromu denilen tablo görülebilmektedir. Günümüz dünyasında bağırsak yetmezliği tedavisinde rehabilitasyon tedavisi önemli yer tutmaktadır. Tedaviye yanıtsız hastalarda ise ince bağırsak nakli diğer bir seçenektir. İntestinal rehabilitasyondaki ana hedefimiz, kalan bağırsağın adaptasyonunu sağlayarak hastaların ince bağırsak nakli gerekmeden hayatlarına devam etmelerini sağlamaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (0)