Hindistan varyantı aşının etkisini zayıflatabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan İngiliz varyantından sonra Hindistan varyantı tespit edildi. Hindistan mutantının etkileriyle ilgili tüm dünyada araştırmalar devam ediyor.

ÖZEL HABER 26.04.2021, 16:00
Hindistan varyantı aşının etkisini zayıflatabilir

Koronavirüsün yeni bir mutantı daha ortaya çıktı. Henüz çok yaygın olmayan Hindistan varyantı aşıları etkisiz hale getirmesi ve ağır hastalık yapmasından endişe duyuluyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 22 Nisan tarihinde Hindistan varyantının Türkiye`de görülmediğini “Ülkemizde henüz bu varyant tespit edilmese de yine hızlı bulaşan bu varyanta karşı da tedbirler alınmıştır” ifadesiyle açıklamıştı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, "Daha önce Güney Afrika, Brezilya ve New York varyantlarının E484 bölgesinde görülen mutasyon ile California varyantının L452 bölgesinde görülen mutasyon Hindistan varyantında ikisi birden görüldü" bilgisini paylaştı.

HİNDİSTAN VARYANTI DAHA HIZLI BULAŞIYOR

Hasöksüz, henüz bilimsel yöntemlerle açıklanmasa da Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından daha hızlı bulaştığına dair açıklamaların yapıldığını söyledi.

Hasöksüz, “Hindistan varyantının daha şiddetli hastalık oluşturduğu yönünde de henüz kesin bir bilgi yok” diye ekledi.

ÇOKLU MUTANT AŞININ ETKİSİNİ ZAYIFLATABİLİR

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ise, yeni varyantla ilgili şunları söyledi:

"Hindistan mutantında diğerlerine göre en önemli farklarından bir tanesi çoklu mutant özelliği göstermesi. Virüste birden çok mutasyonun bir arada bulunması özelliği var. Bu tip mutasyonlar aşıdan kaçabilir, aşı etkisini zayıflatabilir."

HİNDİSTAN`DAN GELENLERE KARANTİNA

Hindistan varyantı henüz Türkiye`de görülmedi ancak tüm tedbirler alındı.

Prof. Dr. İsmail Balık: “Hindistan`dan gelen yolcular, 14 gün boyunca yurtlarda karantinaya alınacak. Sıkı kontrole alınacaklar. Ayrıca mutantların takibi ile ilgili hem hıfzıssıha hem de referans laboratuvarlarda takipler yapılıyor” diye belirtti.

Yorumlar (0)