Ciğerleri yenidoğan bebeğinki kadar kalan hasta ECMO cihazı ile iyileşti

Covid 19'a yakalanan Çendek'in değerleri, yoğun bakıma alınıp entübe edilmesine rağmen kötüleşmeyi sürdürdü. ECMO cihazına bağlanan Çendek, 4 ay sonra yeni hayatına kavuştu.

ÖZEL HABER 27.04.2021, 11:02
Ciğerleri yenidoğan bebeğinki kadar kalan hasta ECMO cihazı ile iyileşti

Yaklaşık 4 ay önce koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından evde tedavi gören Faruk Çendek, durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye başvurdu. Hastaneye yatışı yapılan Çendek'in, hastalığı hızlı seyretti ve akciğer yetmezliği gelişti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi edilmek üzere sevk edildi. Çendek'in değerleri, burada yoğun bakım ünitesine alınıp, entübe edilmesine rağmen kötüleşmeyi sürdürdü.

Tansiyon ve oksijen değeri hızla düşmeye devam ederken kısa bir süre kalbi duran Çendek'in tedavisine ECMO cihazıyla devam edilmesine karar verildi.

AKCİĞERİ YENİDOĞAN BİR BEBEĞİNKİ KADAR KALMIŞTI

Cihazla, yenidoğan bir bebeğin akciğeri kadar kalan akciğerine toparlanması için zaman kazandırılan ve yoğun tedavi sürecinin ardından akciğerleri normale dönen Çendek, şimdi adeta ikinci hayatına "merhaba" diyor.

Hastanın sağlık durumuna ilişkin bilgi paylaşan SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, hastanın Covid geçirdikten sonra ileri bir akciğer yetmezliğine girdiğini belirterek, akciğerin çalışamaz hale geldiğini söyledi.

Kırali, "Burada çok basit bir tanımlama yapıyoruz, hastamız her ne kadar erişkin bir insan olsa da akciğerleri bir yenidoğan akciğeri kadardı. Bu kadar ufak bir akciğerin de bu kadar büyük bedeni idame etmesi mümkün değil zaten. Biz, akciğeri hiç çalışmıyordu diye kabul ediyoruz. O yüzden ECMO ile hastaya dışarıdan oksijen vererek vücudunun oksijen ihtiyacını ve oluşan karbondioksitin dışarı çıkmasını sağlamayı hedefledik." ifadelerini kullandı.

ECMO CİHAZI İLE AKCİĞER DİNLENMEYE ALINDI

Prof. Dr. Kırali, hastaya ECMO ile akciğeri toparlanana kadar zaman kazandırıldığını, bu sürecin bazen aylarca sürebildiğini, akciğerin dinlenme konumuna alındığını aktardı. "Biz, akciğeri hiç çalışmıyordu diye kabul ediyoruz. O yüzden ECMO ile hastaya dışarıdan oksijen vererek vücudunun oksijen ihtiyacını ve oluşan karbondioksitin dışarı çıkmasını sağlamayı hedefledik." dedi.

Prof. Dr. Kırali, "Akciğerler eski görevini üstlendikten sonra ECMO'yu hastadan ayırıyoruz. Böyle bir süreçten geçti hastamız. Hastanemizde bu şekilde birkaç hastamız daha vardı. Bu zor ve uzun süreli bir tedavi. Hastanın hastaneye yattıktan sonra ortalama 4 ila 6 ay arasındaki bir süreç bu. Bir hastamızın hayatı bizim için çok önemli olduğu için 4, 6, 9 ay bir hastamızla sonuna kadar mücadele ettik. Onlar da mücadelede bize katıldılar ve hayatlarına geri döndüler. Bundan da hekim olarak, kurum olarak çok mutluyuz, gururluyuz" dedi.

ECMO İLE TEDAVİ EN SON AŞAMAYA GELMİŞ HASTALARDA KULLANILIYOR

Bu tedavi şeklinin Covid 19 pandemisinde çok yaygın uygulanabilecek bir tedavi yöntemi olmadığını dile getiren Kırali, yöntemin hastalıkta en son aşamaya gelmiş hastalarda kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Mustafa Mert Özgür de hastanın ECMO cihazına bağladığını ve yaklaşık 2 ay boyunca takip edildiğini dile getirerek, uygulanan tedaviye ilişkin bilgi verdi:

"Bu esnada yeni bir bakteriyel enfeksiyon geçirmesin diye boğazından bir delik açtık ve oradan solunum cihazına bağladık ve burnundan midesine yolladığımız bir tüp aracılığıyla da beslenmesini sağladık. İki ay boyunca da yoğun bir bakım süreci, destek tedavileri süreci oldu. İki aylık bir ECMO tedavisinden sonra akciğerlerindeki, oksijen değerlerindeki düzelmeyi gördük ve yavaş yavaş cihazdan ayırdık. Bir ay boyunca da solunum cihazında bağlı kalmaya devam etti. Zamanla ona da ihtiyacı azaldı, kas gücü yerine geldi ve servise aldık. Serviste de birkaç haftalık fizyoterapi ve bakım tedavilerinden sonra da trakeostomiyi çıkardık ve hastamızın sesini 4 ay sonra duymuş olduk. Aslında biz bu süreçte akciğeri ECMO cihazıyla tedavi etmiyoruz, vücudun iyileşmesine, akciğerlerin toparlanmasına zaman tanıyoruz. Bu iki aylık tedavi süreci sık rastladığımız bir durum değil, tabii kendine göre yakın tedavi, bakım gerektiren çok yönlü bir tedavi."

4 AY BOYUNCA MÜCADELE ETTİ

4 aylık mücadelenin ardından sağlığına kavuşan Faruk Çendek de duygularını, "İş yerinde Covid olduğum tespit edildi. 10 gün istirahat verdiler. Bu 10 gün süresinde fenalaştım, oradan direkt acile geldim. Acile geldikten sonra o akşamı hatırlıyorum ondan sonra 3-3,5 ayı hiç hatırlamıyorum. 3,5 ay sonra uyandığımda yoğun bakımda kaldım 1 ay kadar. O süreç bittikten sonra da servise geldim bugünümüze şükürler olsun." diyerek anlattı.

AKCİĞERLERİ TAMAMEN KRİSTALLEŞMİŞTİ

Çendek, ECMO cihazına bağlandığını, akciğerlerinin tamamen kristalleşmiş olduğunun söylendiğini, şu an ise çok iyi olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Sağ olsun başhekim, servis personelimiz hepsi özveriyle çalıştılar. Hepsi 7/24 üzerimizden ellerini esirgemediler. Yaşamak güzel. Rahat nefes almak kadar güzel dünyada hiçbir şey yok. Hayatımdan 3-3,5 ay silindi. Yeniden yürümeye başladım. Tekrar küçük bir çocuğun yürümesi gibi hareketlerime kavuşmaya çalıştım. Şükürler olsun önce Allah sonra tüm Koşuyolu ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum."

Yorumlar (0)