Gençleri hedefleyen alternatif tütün ürünleri halk sağlığını tehdit ediyor

Çocukları Tütün Salgını ve Zararlarından Koruma İnisiyatifi, tütün endüstrisinin desteklediği vakıflar üzerinden elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin ülkemizde pazarlanmasını kabul etmeyeceğine dair yazılı açıklama yayımladı.

ÖZEL HABER 04.10.2021, 14:09 04.10.2021, 14:33
Gençleri hedefleyen alternatif tütün ürünleri halk sağlığını tehdit ediyor

Çocukları Tütün Salgını ve Zararlarından Koruma İnisiyatifi’nden yapılan yazılı açıklamada yer alan ifadelere göre; tütün endüstrisinin finanse ettiği Dumansız Dünya Vakfı, Türkiye’de farklı şekillerde fonlama ve etki ajanlığı çalışmaları yürütüyor. Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerini, “alternatif” ve “yeni ürün” adı altında yaygınlaştırma çalışmaları sürdürüyor.

BİLİMSEL GÖRÜNÜMLÜ RAPORLAR HAZIRLANARAK HALK SAĞLIĞI TEHDİT EDİLİYOR

Dünyada gençler arasında bir salgın haline gelen alternatif tütün ürünlerinin kullanımı, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Konunun yakın takipçisi olduklarını belirten inisiyatif yetkilileri, ülkemiz üzerinde bir manipülasyonun yapılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

İnisiyatifin açıklamasına göre; Dumansız Dünya Vakfı, halk sağlığı uzmanlarını konferanslara ve toplantılara davet ederek, Türkiye’deki vakıfları fonlayarak bilimsel görünümlü raporlar yazdırarak sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerini ülke pazarına sokmaya çalışıyor. Açıklamada konuya ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

“Dumansız Dünya Vakfı benzer denemelerini 2019 yılında da yapmaya çalışmış olup halk sağlığı uzmanlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve kamunun girişimleri ile İstanbul’da yapılması planlanan etkinlikleri iptal edilmiştir. Son günlerde ilgili vakfın ülkemizde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) üzerinden yaptığı izlenen faaliyetler bu basın açıklamasının yapılması gerekliliğini doğurmuştur. Dumansız Dünya Vakfı tarafından fonlanan yerel vakıflarca yayınlanan bilimsellikten uzak ve manipülatif raporlar üzerinden uzmanların çevrim içi etkinliklere davet edildiğini gözlemliyor ve Dumansız Dünya Vakfı ile iş birliği yapan tüm dernek ve vakıfları bu iş birliğini sonlandırmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle konuyla ilgilenen tüm tarafların kapasitelerini bilimsel bilgiler ışığında artırabilmek adına kendilerine her türlü teknik desteği vereceğimizi beyan ediyoruz.”

“ZARARI DAHA AZ” DENİLEREK MÜŞTERİ KAYBI ÖNLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Tütünün herhangi bir türünün çocuklar ve gençler başta olmak üzere hiçbir insan için güvenli olmadığının altını çizen Çocukları Tütün Salgını ve Zararlarından Koruma İnisiyatifi, elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin nikotin gibi yüksek oranda bağımlılık yapıcı bir maddeyi vücuda aktardığını belirtti. Bu alternatif tütün ürünlerinin, özellikle tütün kullanımında düşüş görülen ülkelerde bir karşı hamle olarak kullanıldığı vurgulandı. Tütün endüstrisinin sigarayı bırakmak isteyen kişilere “zararının daha az” olduğu söylemi altında, müşteri kaybının önüne geçme amacı güttüğü bildirildi.

TÜRKİYE’DE TEHLİKE ÖNCEDEN GÖRÜLMÜŞTÜ

Türkiye’de tütün endüstrisinin fonladığı Dumansız Dünya Vakfı’nın yaptığı çalışmaların, milyonlarca çocuk ve gencin küçük yaşta nikotin bağımlısı olmasına neden olmaya çalıştığının altı çizildi. İnisiyatif, konuya ilişkin olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün ve alandaki halk sağlıkçıların katkılarıyla ve bu ürünlerin satışı, reklamı, pazarlaması, yolcu yanında getirilmesi ve kullanımının yasaklandığını belirterek Türkiye’nin bu tehlikeyi önceden görerek önlemler aldığını vurguladı. İnisiyatif, tütün endüstrisinin yasakları delmeye yönelik çalışmalarına karşı mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Yorumlar (0)