Araştırma: Quercetin ve isoquercetin yaşlanmayı önlüyor

Yeni bir araştırmada meyve ve sebzelerde bulunan bir madde olan quercetin ve quercetinin emilimi arttırılmış formu olan isoquercetinin yaşlanma karşıtı etkileri araştırıldı.

ÖZEL HABER 04.10.2021, 16:07 05.10.2021, 11:15
Araştırma: Quercetin ve isoquercetin yaşlanmayı önlüyor

Experimental Gerontology hakemli tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmada Quercetin’in yaşlanma karşıtı etkileri ortaya konuldu.

Araştırmada hücre dışı takviyelerin, hücresel yaşam süresini artırmada etkili olabileceği ifade edilerek, hücre yaşlanma oranlarını etkileyebileceği belirtildi.

CİLDİ GENÇLEŞTİRİYOR

Anti-oksidan özelliklere sahip olduğu belirtilen quercetin maddesinin cilde parlaklık, esneklik sağlayan ve bağ dokunun temel hücreleri olan fibroblastların canlılığını sağlamaya yardımcı olduğu tespit edildi.

Yaşlanan fibroblastların gençleştiği ifade edilen araştırmada, hücrelerde beyazlatma gibi fizyolojik etkiler de bıraktığı bildirildi.

HÜCRE CANLILIĞINI ETKİLİYOR

Çalışmaya göre quercetin, hücresel yaşam süresini, hayatta kalmayı ve canlılığı etkiliyor. Bilinen en yüksek antioksidana sahip en aktif flavonoid olan quercetin, birçok meyve ve sebzede bulunuyor.

Bitkisel ilaçlar ve antioksidan takviyeleri yüksek dozda flavonoid içeriyor. Araştırmada, kuercetin, bir ana flavonol olarak güçlü bir antioksidan ve temizleyici olarak ifade edildi.

Yorumlar (0)