EYT başvurusu e-Devlet üzerinden nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT düzenlemesiyle ilgili yaptığı açıklama sonrası vatandaşlar internette emeklilik başvurusunun nasıl yapılacağı araştırmaya başladı. Emekliliğe hak kazananlar e-Devlet’i kilitledi.

ÖZEL HABER 29.12.2022, 13:36 Ahmet Balcı
EYT başvurusu e-Devlet üzerinden nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin detayları paylaşmasının ardından emekliliğe hak kazananlar e-Devlet’i kilitledi.

Düzenlemede yaş sınırı olmayacak ve 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek. Milyonlarca vatandaş ‘e-Devlet’ten başvuru yapılıyor mu?’ sorusunun cevabını aramaya başladı.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?
SGK’ya gitmeden e-Devlet üzerinden işlemleri yapmak mümkün. e-Devlet üzerinden izlenecek yol ise şöyle:

e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘aylık', ‘emekli', ‘gelir' kelimelerinden birini yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi'ne tıklanacak.

-Gelen ekranda ‘yeni başvuru' sekmesi tıklanacak ve tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığı' seçilecek.

-SSK kapsamında aylık talep edecekler ‘4A SSK', Bağ-Kur kapsamında ise ‘4B Bağ_Kur' seçilecek. Bundan sonraki adımda da altta yer alan ‘başvur' butonu tıklanacak.

-TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri ve ikametgah adresi ekrana gelecek. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak ve diğer iletişim bilgileri doldurulacak.

-‘Aylık alıyor mu?' sorusunda da ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabı verilecek. Sonraki ‘ileri’ butonuna basılacak ve ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK'ye gönderilmiş olacak.

Yorumlar (0)