Evde izolasyon sürecinde bile Covid’e yakalanma ihtimali var

ABD’li Sağlık yazarı ve hemşire Elizabeth Hanes, tüm Covid önlemlerinin uygulanmasına ve uzun süredir evde karantina halinde olunmasına rağmen nasıl hastalığa yakalanıldığını yazdı.

ÖZEL HABER 07.04.2021, 13:05 07.04.2021, 12:28
Evde izolasyon sürecinde bile Covid’e yakalanma ihtimali var

ABD’li Sağlık yazarı ve hemşire Elizabeth Hanes, konu ile ilgili şöyle yazdı: “Bütün gün evde kilit altındayken nasıl hastalandım?” diye merak edebilirsiniz. Dışarıda bir (veya iki) maske takarken, ellerinizi sık sık yıkarken ve kendi kendini izole ederek Covid 19'un yayılmasını azaltmaya yardımcı olurken, virüs kapma riskinizi tamamen ortadan kaldıramazsınız. 

Virüslerin sayısı insan beyninin algılayamayacağı kadar büyüktür. Mikrobiyologlar, yeryüzünde 1x1031 virüs olduğunu tahmin ediyorlar. Bu, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bir tür virüsle temastan kaçınmanın neredeyse imkansız olduğu anlamına geliyor.  Bizi hasta eden virüslerin çoğu (özellikle soğuk algınlığına neden olanlar) Covid 19’dan daha bulaşıcı ve öldürmesi daha zor.

BEZ MASKE TAKILSA DAHİ NEZLE VİRÜSÜNÜ SOLUMA İHTİMALİ VAR

Elizabeth Hanes halka açık yerlerde en olası enfeksiyon kaynağının insan olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Koronavirüs dışındaki virüslere yakalanmak daha kolay olabilir. Örneğin, bir bez maske kullanarak bile enfekte bir kişiyle kısa bir süre temas kurarsanız yaygın nezle virüslerini soluyabilirsiniz. Bu kişi öksürebilir ve virüsü gözünüzün zarlarına bırakarak daha sonra hastalanmanıza neden olabilir.”

KARGO VE MARKET ÜRÜNLERİ DE BULAŞA NEDEN OLABİLİR

Hanes, yazısında şöyle devam etti: “Kargolar, bakkaliye eşyalarınız, kapı kollarınız ve daha önce enfekte bir kişinin dokunduğu diğer nesneler gibi kontamine yüzeylere dokunarak rinovirüsleri (soğuk algınlığından sorumlu bir virüs grubu) alabilirsiniz.  Bu bulaş yolu daha az olasıdır, ancak imkansız değildir.

EVDE İZOLASYON SIRASINDA VİRÜS KAPMAK MÜMKÜN

Hanes, evde izolasyon ile ilgili şu tavsiyelerde bulundu: “Yani, evde izolasyon sırasında soğuk algınlığı veya grip olmak tamamen mümkündür.  Ancak bu, hastalanmaktan kaçınma çabalarınızın boşa gittiği anlamına gelmez.  Maske takmanın, ellerinizi sık sık yıkamanın ve diğer insanlardan fiziksel olarak uzaklaşmanın Covid'in (ve muhtemelen grip; bu grip mevsiminde vaka oranı önemli ölçüde azaldığı) yayılmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır, bu yüzden tedbirleri uygulamaya devam edin.”

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayın.

Yorumlar (0)