Erkeklerde daha sık görülen parkinson hastalığı, erken teşhisle kontrol edilebilir

Doç. Dr. Rıza Sonkaya, Dünya Parkinson Günü dolayısıyla açıklamada bulundu.

ÖZEL HABER 12.04.2021, 15:40 12.04.2021, 14:48
Erkeklerde daha sık görülen parkinson hastalığı, erken teşhisle kontrol edilebilir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Rıza Sonkaya, "Parkinson, erkeklerde kadınlara göre 1,5-2 kat daha sık görülmekte olup, genellikle 60 yaş civarında başlar" dedi.

Dünyada yaklaşık 10 milyon, Türkiye'de ise 150 bin civarında parkinson hastasının bulunduğunun tahmin edildiğini bildiren Doç. Dr. Sonkaya, kronik ve ilerleyici olan bu hastalığın beyindeki dopamin eksikliğinden kaynaklandığının bilindiğini söyledi.

Yaşlı nüfusun artışına paralel olarak parkinson hastalığının gelecek yıllarda katlanarak artacağı düşünülüyor.

AKRABA EVLİLİKLERİNİN SIK OLDUĞU TOPLUMLARDA GENÇLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR

Sonkaya, parkinsonun alzaymırdan sonra en sık görülen nörodejeneratif (beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden) hastalık olduğunu belirterek, "Parkinson, erkeklerde kadınlara göre 1,5-2 kat daha sık görülmekte olup, genellikle 60 yaş civarında başlar. Yüzde 5-10 oranında gençlerde de görülebilmektedir. Ancak 60 yaş sonrası yaşlandıkça görülme sıklığının arttığı bilinmektedir.

Ülkemizde olduğu gibi akraba evliliklerinin sık olduğu toplumlarda hastalığın gençlerde görülme olasılığı daha da artmaktadır. Dünyada yaklaşık 10 milyon, ülkemizde ise 150 bin civarında parkinson hastasının bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu sayının, yaşlı nüfus artışına paralel olarak ileriki yıllarda katlanarak artacağı düşünülmektedir" dedi.

ÖNEMLİ BELİRTİLER: HAREKETLERDE YAVAŞLAMA VE VÜCUTTA KATILIK

Sonkaya, hastalığa dair şu bilgileri verdi:

"Bu belirtiler hareketlerde yavaşlama, özellikle istirahat halindeyken tek elde oluşan titreme (titremenin olmadığı formu da vardır) ve vücutta katılıktır. Hastalık ilerledikçe, denge bozuklukları, yürüme problemleri, yazı yazarken harflerde küçülme, yüz ifadesinin donuklaşması, tansiyonda düşme, depresyon, anksiyete ve konuşma bozukluğu gibi farklı semptomlar eklenebilir.”

BELİRTİLER BAŞKA HASTALIKTAN KAYNAKLANDIĞI SANILDILĞI İÇİN ERKEN TEŞHİS YAPILAMIYOR

Sonkaya, hastalığın diğer belirtilerine değinerek, Bunların yanı sıra parkinsonun mevcut klinik tablosu oluşmadan yıllar önce kabızlık, koku almada azalma ve 'REM uykusu davranış bozukluğu' adı verilen uykuda bağırma, yumruk atma, sıçrama gibi uyku bozuklukları görülebilir. Ülkemizde hastaların önemli bir kısmı hastalığının farkında olmadığı veya bu bulguların başka hastalıklardan kaynaklandığını düşündüğü için parkinsonun tanısı ve tedavisi gecikebilmektedir. Kişilerin bu belirtilerden bir veya birkaçını hissetmeleri halinde mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurmaları gerekir” dedi.

ERKEN TANI VE TEDAVİYLE HASTALIK KONTROL ALTINA ALINABİLİR

Doç. Dr. Rıza Sonkaya, parkinsonun tamamen ortadan kaldırılmasına ya da önlenmesine yönelik bilinen kesin bir tedavi yöntemi olmadığını vurgulayarak, "Erken tanı ve tedavi, beyinde dopamin eksikliğinden kaynaklanan aksaklıkları geciktirebileceği için önemlidir. Yapılan bazı ilaçlı tedavilerle hastalık büyük ölçüde kontrol altına alınmaktadır" diye kaydetti.

İLAÇ TEDAVİSİ YETERSİZ OLDUĞUNDA CİHAZ DA KULLANILABİLİYOR

Son yıllarda tıp alanındaki gelişmelere paralel olarak parkinson tedavisinde ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda cihaz destekli tedavilerin de sıkça kullanılmaya başlandığını vurgulayan Sonkaya, hastalığın hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu olduğunu ifade etti. Sonkaya, bu hastalıkta tıbbi tedavinin yanı sıra aile desteği, hastanın gayreti, hayatın içinde yer alması, fiziksel aktivitelerde bulunması ve sigara-alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmasının da çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)