Türk doktorun geliştirdiği “De-Lap Ameliyatı” literatüre girdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Demirtaş'ın bulduğu üç cerrahi tedavi yönteminin, tıp literatürüne girdiği açıklandı.

SAĞLIK 13.04.2021, 10:00 12.04.2021, 19:08
Türk doktorun geliştirdiği “De-Lap Ameliyatı” literatüre girdi

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Demirtaş, böbrek rahatsızlığı geçirenler, prostat kanserli ve prostat büyümesi görülen hastalar için geliştirdiği teknik çalışmaları, 14. Ulusal Endoüroloji Kongresi'nde, video bildiri olarak sundu.

TIKALI BÖBREKLERİN YÜZDE 50'Sİ TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Demirtaş, yeni bir tedavi yöntemini tanımladığını, bu tekniğin tüm hastalara uygulanabileceğini belirtti. Demirtaş'ın bu çalışması literatüre geçti.

Prof. Dr. Demirtaş, İlk çalışmasında tıkalı böbreklerin yüzde 50'sinin kurtulabileceğini gösterdi.

TEKNİĞİN ADI: DE-LAP AMELİYATI

"Demirtaş-Erciyes Laparoskopik Radikal Prostatektomi (De-Lap) Ameliyatı Tekniği" hakkında da bilgi veren Demirtaş, şunları söyledi:

"Bu teknik ile çok düşük ameliyat maliyeti ile yüksek tedavi başarısı elde edilmektedir. Bu çalışma 1-4 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen 14. Ulusal Endoüroloji Kongresinde video bildiri olarak sunulmuş ve 3'üncülük ödülü almıştır. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) cerrahi tedavisiyle ilgili olarak 'Demirtaş-Erciyes Enükleasyon Prostatektomi (Deep): Ters S-J İnsizyon 2 Lob İki Aşamalı Teknik' de aynı kongrede video bildiri olarak sunulmuş ve üniversitemizin adının bulunduğu tekniği literatüre kazandırmıştır. Bu teknik lazer teknolojileriyle uygulanabildiği gibi diğer enerji çeşitleriyle de uygulanabilmektedir. Özellikle başlangıç seviyesindeki hekimler için kolaylık sağlayan bir teknik olarak öne çıkmaktadır."

Yorumlar (0)