CDC yeni araştırma sonuçlarını paylaştı: hastaneye yatış oranı azalıyor

ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı klinik deneylerini yayımladığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

SAĞLIK 29.04.2021, 11:15 29.04.2021, 11:32
CDC yeni araştırma sonuçlarını paylaştı: hastaneye yatış oranı azalıyor

ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) yeni yaptığı araştırmasına göre, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşıları, 65 yaş ve üstü kişilerde koronavirüs kaynaklı hastaneye yatışları önlemede yüzde 94 etkili oldu.

CDC, Ocak ve Mart ayları arasında ülkenin 14 eyaletinde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı klinik deneylerini yayımladığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

YETİŞKİNLERDE DE BÜYÜK BİR ETKİSİ OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Buna göre, Pfizer-BioNTech ve Moderna'ya ait Covid-19 aşılarının 65 yaş üzeri yaşlılarda hastaneye yatışa karşı yüzde 94'lük bir oranda yüksek koruma sağladığı ortaya çıktı.

Bu verilerin, ABD'li yetişkinleri Covid-19'a karşı hızla aşılamaya devam etmenin salgın kaynaklı hastaneye yatış üzerinde büyük olasılıkla belirgin bir etkiye sahip olacağını, salgın sonrası koşullar ve ölümlerde orantılı azalmalara yol açabileceğini gösteriyor.

YÜZDE 94'LÜK ETKİ İÇİN İKİ DOZUN DA VURULMASI VE İKİ HAFTA GEÇMESİ GEREKİYOR

Araştırmada, Covid-19'un özellikle yaşlılarda hayati tehlike oluşturduğu için aşıların bu yaş grubundaki sonuçlarının başarısına işaret edilerek, aşılama sonrası ölümlerde ciddi azalma beklendiği belirtildi.

Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının tespit edilen yüzde 94'lük etkiyi gösterebilmesi için aşıların iki fazının da yapılmış ve üzerinden en az iki hafta geçmiş olması gerekiyor.

3 BİN CİVARINDAKİ VAKA SAYISI 600'LERE DÜŞTÜ

CDC verilerine göre, ABD'de 141 milyondan fazla kişiye ilk doz, 96 milyonu aşkın kişiye ikinci doz Covid-19 aşısı yapıldı. Ocak ayında 3 bin civarında seyreden günlük ölüm vakaları, aşılanan kişi sayısının artmasına paralel olarak 600'lü rakamlara kadar inmiş durumda.

Yorumlar (0)