Doğal bir madde olan quercetin, birçok rahatsızlığa iyi geliyor

Kapari, kuzukulağı, dereotu, erik, hurma, lahana, kızılcık, elma, tatlı patates, yaban mersini, brokoli ve diğer birçok yaygın olarak yenen gıdalarda bulunan Quercetin, birçok farklı besin kaynağında önemli porsiyonlarda bulunur. İşte quersetin hakkında bilinenler.

ÖZEL HABER 20.04.2021, 13:15 03.09.2021, 12:52
Doğal bir madde olan quercetin, birçok rahatsızlığa iyi geliyor

Quercetin, iltihabı azaltma, ağrıyı ortadan kaldırma, kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma, kan basıncını düşürme, diyabeti yönetme, belirli kanserleri önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve cilt tahrişini azaltma gibi çok çeşitli sağlık yararları olan güçlü bir flavonoiddir.

Gıdanın organik bileşenleri üzerine yapılan moleküler araştırmalar nispeten yeni olduğundan, bununla ilgili araştırmalar devam ediyor, ancak bu antioksidan flavonoidin genel sağlık için büyük bir destek olduğunu gösteren birçok umut verici çalışma yayınlandı.

QUERCETİN'İN FAYDALARI NELER?

Quercetin, aspirinin iltihabı ve buna bağlı ağrıyı azaltmasına benzer şekilde bir dizi anti-enflamatuar özellik gösterir.  Bazı kimyasal yolların iltihap oluşturmasını engeller.  Bu, hastalarda gut, romatizma ve insanların soğuk algınlığı, ateş, kas ağrıları ve gerginlikten muzdarip olduğu genel iltihabı azaltmasını sağlar.

SAĞLIKLI KARDİYOVASKÜLER SİSTEM

Yapılan çalışmalar, quercetin'in antioksidan flavonoid'i düzenli olarak tüketen test denekleri için daha düşük bir ölüm oranı ve kalp krizi insidansı ile ilişkili olduğunu gösterdi.  Bu koruyucu özelliğin çoğu, quercetin'in "kötü kolesterol" olarak da bilinen LDL kolesterolü ortadan kaldırarak kan damarlarındaki ve arterlerdeki plak miktarını azaltma yeteneğinden kaynaklanıyor gibi görünmektedir.  Çalışmalar, düşük miktarda LDL kolesterolü ateroskleroz, kalp krizi ve felçte azalma ile ilişkilendirmiştir.

DİYABETTE DESTEKLEYİCİ BİR MADDE

Quercetin'in bir aldoz redüktaz inhibitörünün çeşitli niteliklerine sahip olduğu gösterilmiştir.  Diyabetik hastalarda ortaya çıkan sorunlardan bazıları, yüksek glikoz konsantrasyonlarının fruktoz ve sorbitole dönüştürüldüğü sorbitol yolundan kaynaklanmaktadır.  Bu, glokom, katarakt ve çeşitli nöral komplikasyonlara neden olabilir.  Aldoz redüktaz inhibitörüdür, bu nedenle bu büyük dönüşümü önler ve diyabetik hastaların sıklıkla karşılaştığı sorunların yönetilmesine yardımcı olur.

ASTIM TEDAVİSİNDE ETKİLİ

 Quercetin, vücuttaki inflamatuar veya alerjik reaksiyon kimyasallarının miktarını azaltır.  Bu nedenle, quercetin, bu kimyasallara tepki veren astım ataklarının şiddetini azaltabilir ve ayrıca astımla ilgisi olmayan çeşitli tıkanıklıkları azaltabilir.

KANSERİ ÖNLEMEDE ANTİOKSİDAN ETKİSİ

Quercetin'in belki de en önemli yönü, antioksidan aktivitesidir.  Quercetin, diğer flavonoidler gibi, vücuttaki serbest radikalleri arar ve vücut sistemlerine zarar vermeden önce onları etkisiz hale getirir.  En önemlisi, antioksidanlar kanser riskini azaltır.  Quercetin, pankreas, prostat, kolorektal ve cilt kanserlerinde bir azalmaya bağlanmıştır.  Quercetin hakkında çalışmalar devam ediyor, ancak quercetin, yaygın yiyeceklerde bulunan daha önemli doğal kanser savaşlarından biri gibi görünüyor.

QUERCETİN BASINCINI DÜŞÜRÜR, TANSİYONA İYİ GELİR

Genellikle kardiyovasküler sağlıkla ilişkilendirilen hipertansiyon, her yıl dünya çapında milyonlarca insanı etkiler ve quercetin, kan basıncını düşürme ve bu hastalıkla sıklıkla ilişkilendirilen komplikasyonları ortadan kaldırma yeteneğini göstermiştir.  Vazodilatör, antienflamatuar ve antioksidan bir madde olan quercetin, kalp sağlığınıza birçok farklı açıdan yardımcı olabilir.

AŞIRI TÜKETİLMEMELİ

Aşırı quercetin tüketiminin baş ağrısına ve kollarda ve bacaklarda karıncalanmaya neden olduğunu bildirmesine rağmen, quercetin'in doğasında bir tehlike yoktur.  Aşırı miktarlar böbrek hasarına neden olabilir.

Yorumlar (0)