Covid-19'u 5 dakikada tespit edebilen bir yöntem bulundu

Japon araştırmacıların santimetrekare başına bir milyon girintiye sahip cam levha ile yeni tip koronavirüsü (Covid-19) 5 dakikada saptayabilen test metodu geliştirdikleri bildirildi.

BİLİM 20.04.2021, 15:38 20.04.2021, 12:27
Covid-19'u 5 dakikada tespit edebilen bir yöntem bulundu

Kamu yayıncısı NHK'nin haberinde paylaşılan bilgilere göre, Japonya'nın RIKEN araştırma enstitüsü ile Tokyo Üniversitesi araştırmacıları, Covid-19'u tespit eden yeni bir yöntem buldu.

Covid-19 RNA'sının çoğaltıldığı geleneksel metotların aksine, yeni yöntemdeki mikro odalar vasıtasıyla küçük miktardaki virüsler 5 dakika içerisinde tespit edilebiliyor.

Buna göre, test kapsamında alınan numuneler, santimetrekare başına bir milyon girintiye sahip cam levha üzerine konuluyor. Mikroskobik biçimleme teknolojisiyle oluşturulan cam levhanın girintileri, her birinde ayraç bulunan mikro test odaları görevi görüyor.

NUMUNENİN ÜZERİNDE COVİD 19 VARSA TESPİT EDİLEBİLİYOR

Üzerine konulan bir numunenin, Covid-19'a ait ribonükleik asit (RNA) taşıdığı saptanırsa, o test odasından etrafa ışık yayılıyor.

RIKEN baş araştırmacılarından Rikiya Watanabe, basit ve hızlı testi kapsayan metodun karışık süreçler içermediğini ve ticarileştirilmesi halinde sağlık kurumlarınca kullanılabileceğini belirtti.

Yorumlar (0)