Covid 19’un belirtisi olan koku kaybı aylar sürebilir

Çoğu insan koku ve tat kaybının Covid 19 enfeksiyonunun ayırt edici özelliği olduğunu biliyor, yeni araştırmalar virüse ilk yakalandıktan sonra etkilerin beş aya kadar devam edebileceğini gösteriyor.

ÖZEL HABER 27.04.2021, 15:35 27.04.2021, 15:27
Covid 19’un belirtisi olan koku kaybı aylar sürebilir

Quebec'teki Laval Üniversitesi'nde Nöromüsküler ve Nörojenetik Hastalıklar Kliniği Direktörü Dr. Nicolas Dupre, "Pandeminin başlangıcından beri insanların önemli bir kısmının koku alma kapasitelerini yitirdikleri açıktı" dedi ve bunun birçok bulaşıcı hastalıkta oldukça yaygın olduğunu ancak Covid'de etkisinin çok daha önemli olduğunu belirtti.

COVİD 19 BEYNİN KOKU SOĞANINA ZARAR VERİYOR

Diğer virüslerde koku ve tat genellikle sinüsler temizlendikten sonra geri geliyor. Ancak Dr. Dupre, Covid 19'da virüsün beynin ‘koku soğanı’ adı verilen küçük alanına nüfuz edebileceğini ve zarar verebileceğini açıklayarak, "Virüs muhtemelen koku soğancığındaki bazı hücreleri öldürür ve bu yüzden uzun süreli bir etkiye görülür" dedi.

Dr. Dupre, koku alma duyunuzu kaybetmenin günlük yaşamınızı etkileyebileceğini belirtti. Koku duyusu geri döndüğünde bile, virüsten öncekinden farklı olabileceğini söyledi. Öyle ki bazı insanlarda koku kaybı kalıcı olabilir, ancak bu durum henüz net değil.

800’DEN FAZLA KİŞİDEN VERİ TOPLANDI

Dupre ve ekibinin Covid 19’un kalıcı koku kaybına neden olmasına ilişkin araştırmasının bulguları Amerikan Nöroloji Akademisi'nin 17-22 Nisan'da düzenlenen çevrimiçi toplantısında için 22 Şubat'ta yayınlandı.

Dupre ve ekibinin araştırmasında, Covid 19’a sahip 800'den fazla sağlık çalışanı hakkında veri toplandı. Katılımcılar, tanıdan yaklaşık beş ay sonra tat ve koku alma duyularını değerlendirmek için çevrimiçi bir anket tamamladılar.

ARAŞTIRMAYA KATILAN 580 KİŞİ KOKU ALMA DUYUSUNU KAYBETTİ

Toplamda 580 kişi koku alma duyusunu kaybetti ve bunlardan 297'si (%51) beş ay sonra koku alma duyularını geri kazanmadığını söyledi.

Ayrıca 527 katılımcı ilk hastalık sırasında tat alma duyusunu kaybetti . Araştırmacılar, bunlardan% 38'inin tat alma duyularını beş ay sonra geri kazanmadıklarını ve% 9'unun ev testi ile değerlendirildiğinde kalıcı tat kaybı yaşadığını söyledi.

Yorumlar (0)