Başdanışman Fauci açıkladı: "AstraZeneca'ya gerek kalmayacak"

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü ve Beyaz Saray Tıbbi Başdanışmanı Anthony Fauci, ABD'nin AstraZeneca aşısına ihtiyaç duymayabileceğine dair açıklamada bulundu.

ÖZEL HABER 02.04.2021, 17:00 02.04.2021, 16:57
Başdanışman Fauci açıkladı: "AstraZeneca'ya gerek kalmayacak"

Covid 19 salgınına karşı mücadelede bir dönem kilometre taşı olarak görülen AstraZeneca aşısı, Amerika Birleşik Devletleri hariç birçok ülke tarafından kullanılmak üzere anlaşmaları yapılmış olmasına rağmen, geçen yılın son zamanlarından bugüne tartışmaların odağında.

AstraZeneca Covid 19 aşısı, ABD'nin onayını alsa bile, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu aşıya ihtiyacı olmayabilir.

ABD'NİN SONBAHARDA TAKVİYE EDİLECEK AŞILAR İÇİN YETERLİ SÖZLEŞMESİ BULUNUYOR

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü ve Beyaz Saray tıbbi başdanışmanı Anthony Fauci, Amerika Birleşik Devletleri'nin diğer aşı üreticileriyle tüm nüfusunu aşılamak için anlaşmış olduğunu. Sonbaharda takviye edilecek aşılar için yeterli sözleşmeye sahip olduğunu belirtti.

Fauci’ye Amerika Birleşik Devletleri'nin AstraZeneca aşı dozlarını kullanıp kullanmayacağına dair sorular yöneltildi. Fauci, konuya ilişkin olarak "Bu hala havada. Genel hissim, bazı şirketlerle olan sözleşmeye dayalı ilişkilerimiz göz önüne alındığında, AstraZeneca'ya gerek kalmadan tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetecek kadar aşıya sahip olduğumuz yönündedir" dedi.

KANDA PIHTILAŞMAYA NEDEN OLDUĞUNA DAİR RAPORLARI ÇIKMIŞTI

Geçen yılın sonlarına doğru, ilaç üreticisi ve Oxford Üniversitesi, bir doz hatası sonucu iki farklı etkinlik okuması ile daha önceki bir denemenin verilerini açık olarak yayınlamıştı. Ardından Mart ayında, bir düzineden fazla ülke, nadir görülen bir kan pıhtılaşma bozukluğuna bağlı raporların ardından AstraZeneca'nın aşısının kullanımını geçici olarak askıya aldı.

Yine Mart ayında, ABD’den bir sağlık kurumu, şirketten gelen verilerin etkinliğinin eksik bir kısmı olduğunu bildirdi.  Birkaç gün sonra AstraZeneca, etkinliğin hala güçlü olmasına rağmen azaldığını gösteren raporları yayınladı.

Fauci, "İhtiyacımız olan dozları kesin olarak söyleyemem ancak önümüzdeki süreçte alacağımız dozların miktarına bakarsanız Johnson& Johnson'dan, Novavax'tan Moderna'dan anlaşmış olduğumuz dozları kullanarak, muhtemelen her şeyi halledebiliriz” diye konuştu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)